Zájem o profesionální vánoční úklid stoupá rok od roku a také proti pravidelným úklidům během roku je po něm vysoká poptávka. Nepřemýšlejte proto příliš dlouho - úklidové služby se mají před koncem roku co ohánět a mnohé z nich budou mít pravděpodobně úplně nebo skoro plný kalendář. Volný termín už možná budete muset hodně hledat.

Úklidové služby a naše domácnost

Uklízet sami a hroutit se? Zapojit rodinu a přijít eventuálně o nervy? Povolat profesionály? Jednotlivé možnosti upřednostňujeme a zase zavrhujeme snad od konce léta.

Rada zní: začněte třetí možností a v případě nutnosti teprve všechny varianty propojte.

Vánoční úklid vás nebude stát nervy,...

...přijde vás jenom na 150,- Kč za hodinu. Při troše štěstí i méně; nebo naopak se hodinová sazba může vyšplhat až k 250 korunám. Záleží přitom také, kdy a na jaký den se vám podařilo úklid objednat a u které firmy. Ty příliš objednávkami nezahlcené mohou dát zákazníkům volajícím v předstihu na vánoční úklid slevu i 10 %, stejně tak jako nevyžadují vyšší cenu během víkendu. Hledáte-li ale později, zřejmě už zaplatíte víc.

Varianta: co všechno lze nechat uklidit

Jestliže jste pozapomněli včas si vánoční úklid u profesionálů zajistit, zkuste objednat úklid částečný nebo i jednotlivé úkony. Odborníkům svěřte přitom to nejtěžší, nebo nejúnavnější či časově nejnáročnější: třeba mytí oken, čistění koberců, praní velkých textilií (záclon, přehozů, závěsů), žehlení, ošetření koženého, dřevěného a čalouněného nábytku, mytí dveří, topení nebo osvětlení. Platit pak budete podle sazebníku - většinou za úklid metru čtverečního, podlahu nebo nějakou hodinovou sazbu; povětšině v rozmezí 150 - 190 Kč. Mytí oken nás přijde zhruba asi na 135 až 160,- Kč za hodinu (případně na 8 až 30 Kč za jeden metr čtvereční podle typu okna a stupně znečištění), čistění koberců na 10 až 30 korun za metr čtvereční.

Techniku si můžete také vypůjčit

Na některé úklidové firmy se můžete také obrátit v případě, že jste odhodláni uklidit si sami, ale brání vám v tom nedokonalá nebo chybějící technika. Silné vysavače, extraktory na koberce, leštičky na parkety a další přístroje, které se používají jen několikrát za rok, si lze také u některých úklidových firem vypůjčit; výpůjčné pak v sobě zahrnuje potřebnou instruktáž obsluhy přístroje.

Hodinový manžel - nabídka malých oprav

Také u některých úklidových firem můžete najít pomoc při náhlých malých haváriích, potřebných menších pracích, do kterých se řemeslníci někdy příliš nehrnou a zejména před svátky jsou zavaleni prací.

A nakonec - vlastní brigádníci nebo sousedská výpomoc...

A pokud neuspějete nikde a s ničím, zbývá najmout svoje brigádníky - třeba nějakou sousedku a pak silné muže - třeba přátele dospělého syna - na stěhování skříní při čistění koberců a jiné těžší, ale časově nenáročné práce. Jen pozor na domluvu, co se stane, pokud se při akci něco rozbije - na to se naopak u pojištěné úklidové firmy nemusíme ohlížet, stačí se s podmínkami seznámit v podepisované smlouvě.

-ag-Foto: www.profimedia.cz