Akumulátorové vysavače se staly nezbytnými domácími spotřebiči pro mnoho lidí, kteří chtějí mít čistý a uklizený domov bez nadměrné námahy. Jsou praktickými domácími pomocníky a představují skvělou volbu pro každého, kdo hledá moderní způsob, jak udržovat svůj domov v perfektním stavu.

Svoboda bez kabelů

Řada tradičních vysavačů je při práci omezována délkou kabelu, nutností použití nějakého prodlužovacího kabelu nebo častým střídáním zásuvek v různých místnostech. Bezdrátové ruční a tyčové vysavače tuto nevýhodu odstraňují. V posledních letech se výrazně zlepšila i výdrž jejich vestavěných akumulátorů, takže na jedno nabití snadno uklidíte celý dům.

Snadná manipulace a přenášení

Bezkabelové tyčové vysavače jsou zpravidla lehčí a menší než vysavače s kabelem. Jsou rovněž snadno přenositelné a bez velké námahy je můžete přenést a použít v rozličných místnostech v různých částech budovy. Díky nízké hmotnosti jsou lépe ovladatelné, snadno se s nimi budete pohybovat kolem nábytku a dosáhnete i do těžko přístupných míst.

Poradí si s každým povrchem

Moderní vysavače jsou vybaveny výkonnějšími akumulátory a využívají řadu zlepšení v konstrukci vysávacích systémů. Díky tomu dokážou velmi efektivně sbírat prach, špínu, pyly a alergeny z různých povrchů, včetně koberců a tvrdých podlah. Některé vysavače jsou vybaveny i speciálními kartáči pro snazší odstraňování zvířecích chlupů a alergenů.

Bohatá nabídka příslušenství

Výrobci bezkabelových vysavačů nabízejí modely, které se liší nejen výkonem a funkcemi, ale také rozdílným příslušenstvím. V základní nebo doplňkové výbavě si proto můžete vybrat různé kartáče a nástavce pro různé úkoly, jako je vysávání na výšku, čištění auta nebo odstraňování prachu z nábytku. Rotační kartáče uvolní prach a špínu z pevné podlahy, potahu či koberce. LED osvětlení v hubici vysavače posvítí i do tmavých a hůře přístupných míst a odhalí poletující prachové částice.

Údržba prodlouží životnost

Moderní akumulátorové vysavače nevyžadují použití sáčků na prach, což přispívá k menšímu množství odpadu a snižuje celkové provozní náklady. Filtry a nádobky na prach lze snadno vyjmout a vyčistit, péče o vysavač je tedy snadná a rychlá. Pokud budete vysavač pravidelně čistit (například po každém větším úklidu), prodloužíte tím jeho životnost a spolehlivost.

Zdroj: Youtube

Vybírejte vysavače s HEPA filtrem

Při výběru domácího pomocníka se zaměřte na vysavače s HEPA filtry, které zachycují velmi malé částice (prach, pyl, roztoče, zvířecí chlupy, bakterie, viry a různé alergeny). HEPA filtry jsou neocenitelnými nástroji pro zachování čistého a zdravého vzduchu v domácnostech, ale také v pracovních prostředích a zdravotnických zařízeních. Některé filtry zachycují částice o velikosti 0,3 mikronu a větší s účinností více než 99,97 %, novější modely vysavačů nabízejí i filtraci od velikosti 0,1 mikronu se schopností zachytit 99,99 % potenciálně škodlivých částic.

Pozor na hlučnost vysávání

Vysávání se bez určité hladiny hluku neobejde. Některé vysavače se chlubí hlučností jen lehce přesahující hranici 60 dB (hlasitost běžného hovoru), další přesáhnou 70 dB (hluk motoru, hlučné ulice) nebo 80 dB (rušný provoz, křik, fén na vlasy anebo vysavač…). Výběr hladiny hluku 80 dB ve srovnání s vysavačem jistě není náhodné, spíše typické. Hladina hluku samozřejmě kolísá a mění se podle zátěže, naplnění odpadní nádoby, typu povrchu. Jistě je co zlepšovat, ale pár desítek minut vysávání týdně se jistě dá vydržet.

Cenově úsporné varianty

Levnější varianty tyčových akumulátorových vysavačů jsou v nabídce řady prodejců již v cenovém rozmezí od 2 500 do 4 500 Kč. Sací výkon je poměrně dobrý, výbava spíše základní a jsou určeny zejména pro byty s menším počtem místností. Jejich provozní doba se totiž pohybuje v rozmezí 20-40 minut. Jako zástupce můžeme uvést CONCEPT VP6020 ICONIC Smart 21,6 V za 3 099 Kč, Niceboy ION Hurricane H7, ETA Supersonic 2231 90000 nebo SENCOR SVC 7523BK 2 v 1, každý z nich za 3 999 Kč.

Mezi dražší varianty lépe vybavených vysavačů s řadou nástavců můžeme zařadit například CONCEPT VP6110 ICONIC Animal Smart 25,2 za 5 299 Kč, Rowenta RH2078WO X-Force Flex 9.60 3 v 1 Animal Auto 100AW za 5 999 Kč nebo konkurenční Samsung Jet 60 turbo za 6 990 Kč.

Za více peněz více muziky

V cenové relaci přes 10 000 Kč jsou již velmi dobře vybavené akumulátorové vysavače s delší výdrží práce na jedno nabití, které jsou vhodnější pro úklid ve větších domech s větším počtem místností. Mezi zástupce takových vysavačů můžeme zařadit třeba Samsung Jet 90 complete za 10 990 Kč nebo Dyson V10 Extra za 11 790 Kč. Pokud v peněžence najdete pár tisíc navíc, můžete si dopřát vysavače s nadstandardními funkcemi, výdrží a výbavou. Patří k nim Bosch BSS8224 Unlimited 8 Gen2 za 16 090 Kč, Samsung JET 95 premium VS20C954FTB/GE za 17 990 Kč a Miele Triflex HX2 Cat&Dog za stejnou cenu.

Zdroj: Youtube

Máte na víc? Pojďme na to!

Potřebujete ještě účinnější filtry, vyšší sací výkon a výbavu, která si poradí s vysypaným popelníkem a nesežvýká přitom drahou krajkovou výšivku? Nestačí vám ani 60 minut práce a chcete víc? Máte to mít! Nový Dyson Gen5detect Absolute za 21 990 Kč dokáže pracovat až 70 minut a zachytí částice do 0,1 mikronu. S Miele Triflex HX2 Pro Pearl Finish za 23 990 Kč můžete uklízet dokonce po dobu 120 minut. Nejdražší na trhu je v současné době nový Samsung Bespoke Jet AI s vylepšenou samočinnou vysýpací stanicí All-in-One Clean Station a s funkcemi s umělou inteligencí (AI). Na jedno nabití pracuje 100 minut a utratíte za něj 32 990 Kč.

Zdroj: Archiv výrobců, wired.com, harveynorman.co.nz