Vracíme se do domu paní Ireny, která chtěla poradit, jak zútulnit již zařízený interiér a v ložnici a předsíni s úložnými prostory. Zútulnění obytného prostoru již navrženo bylo, dnešní návrhy řeší nedostatek úložných prostor. Paní Irena by v ložnici měla ráda více prostoru pro ukládání ložního prádla. Co tedy navrhuje naše odbornice?

Řešení pro ložnici

Ložnice se nachází v podkroví, dvě stěny jsou zkosené, nedají se tedy využít pro velké skříně. Použila jsem nižší široké komody s výsuvy, ve kterých je prádlo přehledně uloženo a snadno dostupné.

Ve výklenku vedle dveří je velká vestavěná skříň. Vestavěné skříně umožňují dobré využití prostoru. Ideální jsou posuvné dveře. Vhodné je zabudování skříně až po strop, což nabízí maximální využití úložných prostor a zabraňuje usazování prachu na skříni.

O kvalitě spánku rozhoduje postel. Tato má rozměr 180 x 210 cm, zbylo i místo na noční stolky. Délka postele by měla být individuální. Vypočítá se tak, že k výšce postavy přičteme 25 cm. Kolem postele zachováváme volný prostor, nejlépe 75 cm, v případě prostorové nouze 60 cm. To je důležité zejména při stlaní postele, nebo když je rovnoběžně s postelí postavená skříň (v našem případě komody). Neméně pozornosti v ložnici věnujeme osvětlení. Kromě celkového osvětlení je potřeba myslet i na světlo na čtení.

Z ložnice vedou ještě dveře do šatny.

Řešení pro předsíň

Další místností, kde chybí úložné prostory, je předsíň. Kromě hlavních vchodových dveří do ní vedou ještě další troje dveře. Nezbývá tudíž mnoho možností, kam umístit šatní stěnu a botník.

Zádveří slouží jako tepelný a hlukový filtr. Minimální šířka předsíně by měla být 90 cm. Do předsíně vybíráme odolnou podlahovou krytinu. Ideální je vinyl. Oproti dlažbě se velice dobře udržuje, díky absenci spár.

Na jednu volnou stěnu je dobré umístit velké zrcadlo, ve kterém člověk vidí celou postavu.

Také je možné zakomponovat do šatní stěny lavičku, kterou při obouvání ocení starší lidé i maminky menších dětí.

Měli bychom si uvědomit, že předsíň je první místo, které návštěvník domu nebo bytu uvidí, a první dojem je většinou rozhodující. Proto je důležité šikovné řešení, které nám umožní bez velkého úsilí udržovat pořádek.

TIP REDAKCE: Nechte si také navrhnout interiér. Pošlete nám prostřednictvím fotogalerie 3D návrhy na přání půdorys místnosti s označením rozvodů a oken a popisem vašich požadavků na styl, rozvržení a třeba i pár fotografií současného stavu místnosti. Pak už sledujte naše stránky, ať se dozvíte, zda jste byli vybráni a jak dopadlo řešení vašeho interiéru našimi návrhářkami.

V případě, že potřebujete poradit s návrhem kuchyně posílejte podklady na adresu navrhy@kuchyne.cz. Pak sledujte stránky Kuchyne.cz, zda byl váš požadavek vybrán a zrealizován.

Text a obrázky: Petra Kolaříková – Návrhy a realizace interiérů – www.design-domova.cz, tel.: 775 565 351