Před lety šlo o designový výkřik, ale netrvalo dlouho a z trendu se stala stálice. Dnes se umyvadla na desku instalují naprosto běžně. Líbí se vám tohle řešení?

První kolo: jaké umyvadlo

Umyvadlo na desku se vybírá podobně jako závěsné v tom smyslu, že také řešíte tvar, rozměry a materiál. Nejčastěji se používá keramika a litý mramor, ten je ještě tvarově variabilnější (lze s ním vytvořit i ostré linie). Ovšem kdo chce umyvadlo z kamene nebo třeba skla, je to jeho volba. Ve výsledku je podstatné to, aby deska unesla jeho váhu.

Čtěte také

Čtěte také

Elektrické zubní kartáčky pro ještě lepší hygienu

Druhé kolo: vybíráme desku

Deska může být vyrobená z masivu, z materiálu na bázi dřeva s povrchovou úpravou, z umělého mramoru, přírodního kamene, z HPL laminátu, obložená keramikou… Máte řadu možností. Podle zvoleného materiálu se zajímejte o impregnaci včetně hloubkové a správně aplikované hrany, aby vlhkost nepronikala dovnitř. Spoj mezi deskou a umyvadlem lze utěsnit silikonem.

Podumyvadlovou desku si lze obejdnat na míru Autor: Shutterstock
Třetí kolo: délka na míru

Podumyvadlová deska nabízí nepřekonatelnou výhodu v přizpůsobení se danému prostoru do délky s přesností na milimetr. Nevzniká takzvaně hluché místo, třeba i jen pár centimetrů, jež jinak nevyužijete. Standardní rozměry podumyvadlových skříněk toto vždy neumožňují. Dalším plus je vzniklý odkládací prostor kolem umyvadla.

Čtěte také

Čtěte také

Retro v koupelně, které odolává času: sprchový závěs

Čtvrté kolo: konzole nebo i nábytek navíc

Konzole držící desku můžou být téměř skryté pod ní, nebo přiznané, kdy díky svým tvarům současně nahradí háčky na ručníky. Deska nemusí zůstat sama, pod ní se dá s odstupem potřebným pro odpad připevnit doplňková skříňka. A prostor mezi deskou a skříňkou bude suplovat otevřenou polici. Nebo může být skříňka u delší desky napojená jen z jedné strany.

Páté kolo: a co baterie

Umyvadlo určené k instalaci na desku běžně nemá otvor pro vodovodní baterii, ta se umísťuje v jeho blízkosti. Nejčastěji se situuje za něj, případně z bočních stran, ale může být i podomítková. Přiznaná baterie musí být dostatečně vysoká, změřte také délku výtokového ramínka. Aby proud vody směroval ideálně rovnou k odtoku umyvadla, pak se voda nebude zbytečně rozstřikovat kolem.
Současně se prodávají umyvadla, která se dají instalovat jak na desku, tak zavěšením na zeď; mají otvor pro baterii.

U umyvadla, u něhož boční strany míří co nejvíce kolmo k desce, se snáze čistí spoje Autor: Shutterstock

Na závěr jedno minus

Kdysi se umyvadlům instalovaným na desku vytýkalo, že jsou náročnější na údržbu kvůli nečistotám a vlhkosti, které se drží hlavně v linii mezi deskou a umyvadlem. Což platí stále. Pomůže vhodný tvar umyvadla (boční stěny umyvadla kolmo k desce svírají větší úhel než stěny se zešikmením) a údržba po každém použití, vodu a nečistoty stírejte hned.

Zdroj: Ravak, Hornbach