Nejvyužívanější částí každé koupelny je umyvadlo. Proto je důležité najít model, který tvarem i rozměrem bude vyhovovat nejen danému prostoru, ale zároveň všem jeho uživatelům. K pohodlnému žití velkou měrou přispívají i koupelnové doplňky umístěné v jeho těsné blízkosti. Správná volba Laufen: Kolekce PalombaV současné době jsou na trhu umyvadla s nejrůznějšími tvary, vybírat můžeme od klasických elipsovitých forem, přes kulaté, obdélníkové i čtvercové, až po praktické rohové varianty nebo typy s asymetrickým odkládacím prostorem. Právě ten bývá hned za velikostí mycího prostoru velmi důležitý. Záleží na návrháři, jaký komfort uživateli poskytne, i malá umývátka totiž mohou mít úměrně velký odkládací prostor.

Známe klasická samostatná umyvadla, která můžeme doplnit polosloupem, sloupem, případně spodní úložnou skříňkou. Můžeme je také zapustit do desky, případně na ni postavit. Volba záleží zejména na estetickém cítění a také na prostorových možnostech. V malých místnostech oceníme jakékoliv úložné či odkládací místo navíc, ve velkých koupelnách vyniká design umyvadla a můžeme si dopřát velkorysejší mycí prostor.

Laufen: Kolekce PalombaZejména v početnějších domácnostech přijdou vhod dvojumyvadla. Aby splnila svou funkci, musíme při jejich výběru brát v potaz vhodné umístění a především šíři výrobku. Přestože totiž najdeme v nabídce firem dvojumyvadla, která se nám vejdou i do relativně malé koupelny (šíře je menší než 130 cm), nemusejí splňovat vysněný komfort a uživatelé se u nich budou tlačit. Ideální jsou modely s šíří 155 cm, jejichž součástí je také odkládací plocha. Některé typy navíc nemají osu umyvadla kolmo k čelní stěně, ale mírně vykloněnou do strany. Díky tomu jsou pak uživatelé lehce natočení, takže si nepřekážejí.

  • Umyvadlo musí být umístěno na snadno přístupném místě
  • Před umyvadlem by měl být prostor 55 - 60 cm
  • Obvyklá výška pro zavěšení umyvadla je 85 cm (od země k přednímu okraji)
  • Ostatní předměty umisťujeme ve vzdálenosti 10 cm a dál od umyvadla

Materiály Laufen: Kolekce PalombaPři výběru umyvadla zároveň klademe důraz na materiál, ze kterého je vyrobené. Abychom maximálně dodržovali dostatečnou hygienu koupelnového prostoru, je víc než důležité, abychom umyvadlo mohli snadno čistit. K tomu napomáhá tvar, ideální jsou rovná umyvadla bez zbytečných záhybů, a snadno udržovatelný materiál. Nejčastěji se používá glazovaná keramika, oblíbené jsou materiály ze speciálních směsí, které umožňují spojení beze spár (varicor, corian), existují také umyvadla ze smaltované oceli a určité procento trhu zaujímají výrobky ze skla, nerezu, dřeva, mramoru apod. Ty jsou na pohled velmi efektní, díky jejich náročnější údržbě se doporučují používat v méně početných domácnostech nebo do méně frekventované koupelny (pro hosty apod.). Většina renomovaných výrobců nabízí speciální povrchovou úpravu (každá společnost ji má pod vlastním názvem), která zabraňuje usazování nečistot a vodního kamene, čímž napomáhá snadnějšímu čistění.

  • Při kombinaci materiálů dbejte na preciznost provedení spoje, aby voda nemohla zatékat dovnitř
  • U keramických umyvadel zkontrolujte, zda není odštípnutá glazura
  • Umyvadla z přírodních či umělých kamenů prohlédněte, zda nemají povrchovou vadu

Nezbytní pomocníci Ke komfortu při užívání slouží také koupelnové doplňky. Vybírat můžeme z nástěnných kolekcí nebo klasických volně stojících. Ty ale zabírají místo, proto jsou vhodné zejména do velkých koupelen, do menších je praktičtější pomůcky připevnit ke stěně. Obecně platí, že by cca 10 - 15 cm nad umyvadlem neměl chybět držák na mýdlo a kartáčky na zuby se sklenkou, vhod přijde i menší odkládací polička. Naopak vedle umyvadla připevňujeme držák ručníků. Zrcadlo s osvětlením logicky umisťujeme nad umyvadlo ve výšce očí. Součástí kolekce jsou i doplňky k toaletě a bidetu. Výběr řídíme podle charakteru zařízení, které může být moderní, klasické, v country stylu apod., od toho se zároveň volí materiál a barvy.

-td-Foto: Laufen, archiv