Když se budete rozhlížet v koupelnových studiích, nejde přehlédnout, že aktuálně frčí umyvadla na desku. Vypadají perfektně a díky rozmanitosti tvarů se hodí snad do každé koupelny. Ale pokud nejsou vašimi favority, klidně zvolte jiný tvar. Stále nám však zbývá rozlousknout odpověď na otázku: z čeho bude umyvadlo vyrobené?

V rámci této rekonstrukce koupelny si vybrali umyvadlo z betonu:

Keramická stálice

Největší umyvadlová klasika byla, je a patrně bude stále v kurzu. Bavíme se o keramice, která lidem slouží stovky let. V případě umyvadel sice nevytvoří ostré záhyby, ale to na její oblibě nic nemění. Složení keramiky, glazury či vůbec výrobu forem výrobci stále zdokonalují. Umyvadla z keramiky se několikrát vypalují, pak jsou pevná a odolná. Nicméně pokud by došlo k poškození, většinou je nevratné. Netřeba se však obávat rzi ani vodního kamene.

Nejen baculatá, také twiggy

Letos je to deset let, kdy se na trhu objevil materiál Saphirkeramik, díky němuž vznikaly a vznikají tenkostěnná umyvadla (hrany o šířce 2 až 3 mm), případně i s odkládací plochou. Saphirkeramik mimo jiné využívá korund, pevnost v ohybu je pak srovnatelná s ocelí. Korund najdete i v keramických umyvadlech Yard tradičního českého výrobce, v tomto případě mají hrany 3 až 4 mm. Porovnejte si: klasická keramická umyvadla mívají tloušťku hran 8 až 10 mm.

Čtěte také

Čtěte také

Od antiky až po současnost. Nová expozice v muzeu kráčí dějinami

Oblíbený litý mramor

Kromě keramiky se v posledních letech velice často používá i takzvaný litý mramor, z mletého dolomitu a dalších druhů vápenců s polyesterovou pryskyřicí. Tento kompozitní materiál nabízí vlastnosti přírodního mramoru, současně slibuje ostré záhyby a perfektně hladkou plochu. Umyvadla z něj pak mimo jiné disponují velmi dobrou odolností proti nárazům a dalšímu mechanickému poškození.

Méně obvyklá řešení

Chcete dřevo? Kámen přírodní či umělý? Nerez? Beton? Sklo? Porcelán? Smaltovanou ocel? To všechno můžete mít, výrobci a designéři rádi zkouší nové věci. Každý materiál nabízí něco unikátního, ale ne každý lze označit za univerzálně použitelný pro všechny.

Čtěte také

Čtěte také

Domácí vaječná tlačenka vás stoprocentně ohromí. Jednoduchostí i chutí

Z estetického i praktického pohledu zmiňme umyvadlo z umělého kamene (corianu), který je pro kontakt s vodou vlastně ideální. Tento neporézní materiál se dá probarvovat, kdyby se poškodil, lze ho snadno opravit, dá se spojovat beze spár a snadno se čistí.

Zdroj: drevojas.cz, perfecto.cz