Hromnice – jara svíce, říká česká pranostika, a připomíná tak, že když se světí 2. února v kostele svíčky, tzv. Hromničky, přichází vlastně již pomalounku jaro. To je sice podle kalendáře ještě daleko, ale jeho záblesky už můžeme pozorovat. Zcela určitě je Sněženky Autor: archiv uvidíme i na zahrádce, stačí se jen pořádně rozhlédnout.

Poslové jara

Ačkoliv únor patří k nejchladnějším měsícům roku, začínají se už na zahrádce objevovat bílé kvítky sněženek – prvních to poslů jara, a po nich už postupně vystrkují hlavičky další rostlinky přebývající zejména na skalce. Mohou to být žluté tavolíny a narcisy, nafialovělé kosatce či bleděmodré ladoňky a další. Až je budeme obdivovat, zapamatujeme si také, kde rostou. Mohlo by se nám stát, že je po odkvětu vytrháme spolu s plevelem, což by byla smůla, protože si je budeme chtít nejenom uchovat, ale též rozmnožit dělením cibulek.

Vyséváme letničky

V únoru je také na čase začít s předpěstováním letniček s dlouhou dobou klíčivosti. Jejich semena vysejeme do misek nebo truhlíčků, které přeneseme do skleníku, pařeniště nebo je alespoň umístíme na okenním parapetu, kde se Je čas předpěstovat si letničky Autor: archiv teplota pohybuje okolo 20 °C. Přečteme si ale pozorně návod, některé rostliny potřebují klíčit ve tmě! Jakmile se vzešlým rostlinkám vyvinou děložní lístky připomínající klepítka, přepícháme je pomocí kolíku do většího truhlíku na vzdálenost 3 až 5 cm.

A jdeme na růže

Za déletrvajícího příznivého počasí můžeme začít s postupným odhrnováním keřových růží. Objevíme-li namrzlé dřevo, raději celý výhon odstraníme, zbylé výhony můžeme klidně zkrátit až na tři očka. Společně s obnažováním bychom růžové keříky měli současně stínit chvojím, aby je nespálilo jarní sluníčko.

Tři druhy plaménků

Koncem měsíce se můžeme pustit také do řezu plaménků. Vybereme si k tomu teplejší počasí, ale budeme si pamatovat, že musíme být hotovi dříve, než začnou rašit pupeny. Mladé rostliny do tří let po zasazení prořezáváme hlouběji – až na 20 cm loňského dřeva, u starších zkracujeme loňské výhony přibližně na 60 cm.

Čas a způsob řezů však musíme přizpůsobit především konkrétní odrůdě dané rostliny. Klematis se totiž dělí podle růstu, druhu kvetení a velikosti květů do tří skupin, z nichž každá má specifické nároky na řez. Pokud jsme si při pořízení zapsali do „blbníčku“ přesný název rostliny včetně latinského pojmenování, stačí teď pouze Keře potřebují také trochu zastřihnout Autor: archiv nahlédnout do odborné literatury nebo se poradit s odborníkem a máme vyhráno. Pakliže jsme si žádné údaje nepoznamenali, pustíme se raději jenom do mírně prosvětlovacího řezu a odstraníme odumřelé dřevo a přehuštěné výhonky.

Řež keř!

Pokud nás už z nekonečného stříhání nebolí ruka, dáme se za pěkného počasí ještě do řezu okrasných keřů kvetoucích během léta a později. Plně stačí, když je zbavíme odumřelého či poškozeného dřeva a prosvětlíme korunu, aby mohl mezi větvemi prolétnout pták. Více zkrátit můžeme naopak mladší živé ploty, které se během minulé sezony příliš vytáhly. Pozor, rozhodně neřežeme dřeviny kvetoucí na jaře, které již mají vyvinuté květní pupeny. Patří mezi ně především zlatý déšť a šeřík, ale též štědřenec, pustoryl, zimolez a některé druhy tavolníku.

Aby se nám zelenal

Pomalu bychom si už měli zvykat na péči o trávník. Za bezmrazého počasí ho vyhrabeme a začneme s přihnojováním. Kdo má zředěnou močůvku, může začít kropit, ostatní dají přednost rovnoměrnému rozhození dobře prosátého kompostu. Pokud se mezi jednotlivými rostlinkami objevil zelený mech, rozhodíme po trávníku také vápno, ať nám pomůže omezit kyselost půdy. Je-li zahrádka dosud pod sněhem, nevadí, vápno se na jeho povrchu daleko lépe rozpustí a vsákne do země.

-ra-Foto: www.profimedia.cz