Nemusíme doma chodit v zimní bundě a ponožkách, stačí provést několik malých úprav a opatření, díky kterým ušetříme peníze za topení.

Kolik protopíme?

Více než polovina majitelů rodinných domů podle průzkumu Raiffeisen stavební spořitelny zaplatí za vytápění více než 24 000 korun ročně, u každé desáté domácnosti přesahují roční náklady dokonce 48 000 korun. U majitelů bytových jednotek se roční náklady za vytápění pohybují většinou nad 12 000 korun a každá desátá domácnost zaplatí více než 24 000 korun ročně. „Zajímavý je i fakt, že 14 % majitelů bytů své náklady na vytápění nezná. Nemají přehled, kolik ročně zaplatí a kolik by mohli ušetřit,“ doplňuje Jitka Jechová z Raiffeisen stavební spořitelny.

K TÉMATU TAKÉ ČTĚTE:

Většinou jde o náklady zbytečně vysoké, které lze snížit vhodnou rekonstrukcí. Jenže teď není ta pravá doba na výměnu oken, zateplení domu nebo modernizaci topného systému; tedy na řešení, která šetří výdaje za energii nejvíce. Počkejte s rekonstrukcí na jaro a zkuste mezitím využít některé tipy, díky kterým se můžete připravit na topnou sezonu i na poslední chvíli.

Utěsněte okna a dveře

Pokud máte stará okna a nestihli jste je v létě vyměnit za nová a účinnější, pořiďte si alespoň kvalitní těsnění. Zabráníte tak tepelným ztrátám a ušetříte náklady na vytápění. Nezapomeňte utěsnit i spáry v oknech. Zkontrolujte i vstupní dveře, a pokud vám teplo uniká, pořiďte si speciální práh s těsněním. Ověřte i utěsnění dveří do sklepa a na půdu, aby vám teplo z obytných místností zbytečně neutíkalo.

Úniku tepla skrz okno zabraňují i žaluzie, venkovní samozřejmě více než ty vnitřní. Díky nim omezíte také příchod studeného vzduchu zvenčí.

Regulace teploty

Jednotlivé místnosti v domě nebo v bytě zbytečně nepřetápějte, vyhazujete tak spoustu peněz. Topte opravdu jen tolik, kolik potřebujete, a teplotu v jednotlivých místnostech regulujte. Automatická regulace vám totiž může uspořit pět až sedm procent nákladů, navíc když v nějaké místnosti snížíte teplotu o jeden stupeň, ušetříte pět až šest procent energie. V dětském a obývacím pokoji by mělo být 20 až 22 °C, v kuchyni může být o dva stupně méně a na chodbách teplotu ještě více snižte. Pro spaní je vhodných 17 °C. Když odcházíte z domova, topení nevypínejte. Stěny chladnou a pro dosažení požadované teploty pak spotřebujete mnohem více energie.

Starejte se o radiátory

Nezapomeňte také na pravidelné odvzdušňování radiátorů. Stačí jen povolit ventil, ze kterého by po odvzdušnění měla plynule odtékat voda. V opačném případě radiátory špatně topí. Vzduch v soustavě může zvýšit spotřebu až o čtvrtinu.

Radiátory také nezakrývejte dlouhými závěsy a záclonami. Tvoří totiž bariéru, přes kterou se teplo nedostane do místnosti. Před radiátory nestavějte ani žádný nábytek či bytové doplňky, které pak brání proudění teplého vzduchu do prostoru. Zároveň utírejte prach z radiátorů a nesušte na nich prádlo, snižujete tak jejich účinnost.

Větrejte krátce, ale intenzivně

Pokud nechcete, aby vám teplo unikalo ven okny, větrejte krátce, ale pořádně. Nenechávejte otevřené okno jen na ventilaci. Zbytečně tak ochlazujete vnitřní stěny, které pak musíte znovu draze vytápět. Jednoduše otevřete okno dokořán a udělejte průvan. Správné větrání je důležité pro vaše zdraví i pro udržení optimálních podmínek v domě nebo bytě. Intenzivní větrání v zimě by mělo být pět až deset minut.

Desatero rad majitelům a nájemníkům bytů:

  • Teplovodní vedení mimo byt má mít dostatečnou a funkční izolaci.
  • Topný systém je třeba vyregulovat, seřídit ventily.
  • Zabraňte úniku tepla netěsnicími okny.
  • V zimě větrejte jen krátkou dobu, ale intenzivně, aby neprochladly stěny.
  • Nezakrývejte radiátory nábytkem, nechte teplo proudit do místnosti.
  • Zkuste teploodraznou fólii za radiátorem.
  • Zasklený balkon sníží ochlazování vnějších stěn.
  • Nižší nastavená teplota sice snižuje náklady, ale prochladlý byt studí, a spotřebujeme pak více energie na zahřátí.
  • Sprchování je levnější než vanová koupel.
  • Šetřit se vyplácí, náklady na energii jsou významnou položkou rodinných rozpočtů.

Rekonstrukce, boj proti tepelným ztrátám

Díky malým opatřením můžete příjemně ušetřit téměř okamžitě. Abyste však snížili výdaje za energie výrazněji, zvažte vhodnou rekonstrukci. Když už jste se nestihli připravit na letošní topnou sezonu, můžete to napravit příští rok. „Náklady za energie můžete ušetřit například zateplením fasády, výměnou oken či modernizací topného systému. Vhodná rekonstrukce vám sníží výdaje za energie až o 70 %. Kdo by to neuvítal,“ říká Jitka Jechová z Raiffeisen stavební spořitelny. Počáteční investice do rekonstrukcí sice nejsou nejnižší, ale díky následné úspoře mají velmi rychlou návratnost. Navíc šetříte už od momentu realizace dané rekonstrukce.

Titulní foto: Thinkstockphotos.com