Níže uvedené tipy na snížení energetické spotřeby můžete aplikovat jak na velkých kancelářských budovách, na domácí truhlářské dílně, tak i v rodinném domě. Jsou to pravidla, která jsme měli praktikovat už dávno. Vždyť už dávno víme, že vytápění, vzduchotechnika a klimatizace představují zhruba 40 % energií spotřebovaných v kancelářských budovách. Tak proč je nesnížit, když můžeme. Musela nás k tomu popostrčit až válka.

1) Nechte si vypracovat energetický audit

Pokud chcete zjistit, jaké jsou vaše možnosti v úsporách za spotřebu energií, nechte si vypracovat energetický audit. Ten pomůže určit optimální opatření, která vám pomohou docílit maximálně efektivního řešení pro snížení energetické náročnosti, vynaložených finančních prostředků a dopadu těchto opatření na životní prostředí. Audit jde vytvořit jak na rodinný dům, tak i na podnik nebo kancelářskou budovu.

„Provedení profesionálního energetického auditu je klíčové pro optimalizaci spotřeby energie a nastavení opatření, která případnému plýtvání předchází. Výsledkem je komplexní studie, pomocí které zjistíte aktuální stav tepelně technických vlastností budov, účinnost energetických zdrojů, tepelné ztráty rozvodů nebo energetickou náročnost všech spotřebičů v rámci celého energetického hospodářství včetně osvětlení či výrobních technologií. Audit následně přinese doporučení v podobě modernějších řešení, většinou i s možnostmi využití alternativních zdrojů energií,“ popisuje Leoš Aldorf, generální ředitel společnosti SSI Energy.

2) Nastavení energeticky efektivních postupů

Dodavatelé energií řeší obvykle během dne tzv. odběrové špičky, které probíhají v běžné pracovní době. To lze upravit změnou provozního režimu nebo času zahájení pracovní doby. Tento postup se dá využít například při provozování energetických zařízení, která mohou být spuštěna ve večerních, nočních či časných ranních hodinách, právě mimo tuto špičku. V domácnosti s nočním proudem tak lze prát přes noc, ve firmách se spotovou sazbou spínat energeticky náročné stroje mimo energetické špičky.

3) Eliminace „fantomové energie“

Fantomová energie je energie, kterou čerpají zařízení, která zůstávají zapojená, ale nepoužívají se. Pokud zařízení nepoužíváte, jednoduše je vypněte. Přes víkendy nebo svátky odpojte také všechny tiskárny, skenery, mikrovlnnou troubu, světla, klimatizaci, televize, rádia. Pomohou k tomu třeba i chytré zásuvky, které je možné spojit se zabezpečením domu. Zabezpečeno = energie je vypnutá, dům je odkódován = zásuvky znovu fungují.

4) Použití termostatů a regulace jednotlivých místností

Instalace programovatelného termostatu může ušetřit peníze a zvýšit efektivitu automatickým vypnutím topných a chladicích spotřebičů v době, kdy zde nikdo není. Programovatelné termostaty mohou ušetřit značné finanční částky. Současným trendem je dále regulace jednotlivých místností IRC (Individual Room Control), která zajišťuje optimální teplotní podmínky a komfort prostředí jednotlivých místností.

5) Čistá vzduchotechnika

Někteří výrobci doporučují filtry měnit každý měsíc, zatímco jiní až každé tři měsíce. Klíčem je jejich pravidelná kontrola. Pokud vypadají filtry špinavě, bez ohledu na to, kolik měsíců jsou používané, vyměňte je. Znečištěný filtr snižuje proudění vzduchu a nutí systém k vyššímu výkonu, což vyžaduje více energie. Čisté filtry také chrání systémy tím, že zabraňují vnikání prachu a nečistot, což by mohlo ve výsledku vést k vysokým nákladům na údržbu.

6) Vytápění pod kontrolou

Pokud v zimě snížíte teplotu o jeden stupeň a během léta nastavíte teplotu o jeden stupeň výše, můžete snížit spotřebu energie až o 10 %. „Ve většině kancelářských prostor je z naší zkušenosti prostor pro ušetření. Minimálně je zajímavou informací pro provozovatele, že pokud například posune zajišťovanou teplotu ve vnitřních prostorech o jeden stupeň směrem k venkovní teplotě, ušetří nezanedbatelných 10 % z celkových nákladů na vytápění a chlazení,“ říká Leoš Aldorf z SSI Energy.

V domech je to to samé. Protože domy jsou více zaizolované a s menším objemem vzduchu, hovoří se o závislosti jednoho stupně, který se rovná šestiprocentním úsporám.

7) Energeticky šetrné vybavení a hibernace

Než si koupíte nebo pronajmete kancelářskou nebo domácí techniku, prověřte energetickou náročnost těchto zařízení. Energeticky šetrná zařízení bývají obvykle cenově dražší, nicméně počáteční investice se z dlouhodobého hlediska výrazně vyplatí. Pokud chcete ještě více ušetřit, všechno poctivě vypínejte a odpojujte ze zásuvek. (viz bod 3)

8) Nesviťte tam, kde nepotřebujete

Jedná se o banální věc, ale je to jeden z nejčastějších nešvarů. Vypínejte světla na chodbách, schodištích, v jídelně, v pracovních místnostech... Pokuste se co nejvíce využít denní světlo. Efektivním řešením je inteligentní regulace osvětlení a nastavení energetického managementu v rámci centrálního řízení.

9) Zvažte instalaci solárních panelů

Solární energie je čistý a obnovitelný zdroj energie. Solární panely nejsou náročné na údržbu a pomohou vám snížit měsíční náklady. Vzhledem k růstu energií v posledních měsících dává fotovoltaika nyní určitě smysl. Pokud jste s instalací váhali nebo vám v minulosti ekonomicky vycházela na hraně, tak nyní nemáte o čem přemýšlet. Návratnost investice se nyní může snížit dokonce až na polovinu.

10) Hybridní systémy

„Řešením jsou také sofistikované systémy energetického managementu s využitím kombinovaných energetických řešení, která zvyšují míru soběstačnosti a zároveň bezpečnosti provozovaných objektů. Jedná se o tzv. hybridní systémy, které zajišťují vysokou úroveň účinnosti a umožňují spojení s obnovitelnými zdroji energie. Aktuálně se díky vývoji cen a vůbec dostupnosti daných komodit vyplatí určitě popřemýšlet o kombinaci tepelného čerpadla s fotovoltaikou a akumulací přebytečné elektřiny v bateriích s možností integrace nabíjecí stanice pro elektromobily,“ říká Leoš Aldorf z SSI Energy.

11) Využijte prostředí okolí

Pokud vám patří pozemky v okolí domu nebo firmy, máte skvělou příležitost k vytvoření úspory energie pomocí energeticky efektivní úpravy terénu. Strategické pěstování stromů za účelem blokování větru nebo vybudování zelených střech a fasád k zajištění stínu a bariéry před teplem v horkých letních dnech může pomoci snížit náklady na vytápění a chlazení.

„Důležitou funkcí je zlepšení tepelné izolace objektu. Díky vzduchovým mezerám a mikrobiálním pochodům v zemině může zelená střecha zlepšit tepelnou stabilitu prostoru až o 25 %. Dalším přínosem je i estetická funkce, zlepšuje kvalitu prostředí a umožňuje vznik zón pro relaxaci,“ říká Leoš Aldorf z SSI Energy.

12) Zapojte rodinu i zaměstnance

Inspirujte rodinu, děti, zaměstnance k tomu, aby byli ve svém každodenním pracovním životě energeticky odpovědní. Vzdělávejte je v oblasti úspory energií na pracovišti a vyzvěte je, aby sami přišli s vlastními inovativními nápady na snížení nákladů na energie. To vám umožní vytvořit energeticky efektivní pracovní kulturu ve vaší společnosti.