Chcete dosáhnout při sušení hub nebo bylinek jedinečné chuti a vůně? Sušte přirozeně na vzduchu spíše než na elektrice. Sušení v elektrických sušičkách je sice rychlejší, často ale při něm dochází ke snížení výživové hodnoty a k připalování potravin. Výsledkem je nahořklá chuť sušených plodů a nevýrazná, mdlá vůně.

Některé věci se prostě urychlit nedají. Trpělivosti bychom se měli učit od našich babiček, které sušily na novinách a podomácku vyrobených sítech na sluníčku nebo pomalu u kamen. A pro ty, kdo neumí improvizovat, jsou tu závěsná sušicí síta. Jde o vyztužená, látková síta, která si můžete pořídit v jednopatrové i několikapatrové verzi různých rozměrů. Osmipatrová, kulatá síta o průměru 55-90 cm využijí nejspíš majitelé rodinných domků nebo chalup. Pokud bojujete s každým centimetrem svého prostoru, budou se hodit menší síta o pěti patrech délky 45 cm. Dají se krásně umístit i na menší městské balkonky nebo do lodžií.

Hlavní výhodou závěsných sušicích sít je skladnost a přenositelnost: síta naplněná houbami nebo bylinkami můžete jednoduše složit a kdykoliv přenést z exteriéru do interiéru a naopak. Ve dne tak můžete sušit na sluníčku, navečer, kdy se dělá vlhko, je lepší síta přenést dovnitř a umístit je ke kamnům, topení nebo na suchou půdu.

Velmi praktická jsou i malá, jednopatrová síta: jsou ideální pro dosušování již předsušených hub nebo bylinek, houby se zhruba po dvou dnech sušení sesypou do tohoto síta a ještě se na několik dní nechají dosušovat - než začnou správně „chrastit“. Pak je ideální houby umístit do těsnicí nádoby, jinak by mohly později začít vlhnout nebo plesnivět. Plátěné sáčky použijte, jen pokud nemáte v domácnosti problém s výkyvy vlhkosti. Rozhodně se ale plátno nedoporučuje pro skladování sušených potravin na chalupách a chatách, které nejsou obývány celoročně, a hladina vlhkosti v nich kolísá.

Některá sušicí síta se vyrábí i v praktickém cestovním balení – skládají se podobně jako stan. Můžete si je hodit do kufru, jedete-li na Šumavu a nechcete se vracet s prázdnou.

Koneckonců, závěsná síta se mohou stát praktickým pomocníkem v každé domácnosti: když zrovna nerostou houby nebo bylinky, usušte si na nich třeba domácí nudle!

Sušicí síta si můžete pořídit v Les Houbeles