Nejde jen o to, co řeknou lidé a vlastně je jedno, zda budete otevírat dveře pošťačce, sousedovi, nebo návštěvě. Ti zase za pár minut či hodin odejdou, zato vy budete předsíní procházet každý den. Tak si ji podle toho také zařiďte.

Od podlahy

Krytinu vybírejte s ohledem na její snadnou údržbu, vyplatí se volit materiál, který jednoduše setřete nebo vysajete a více se nebudete zdržovat. Osvědčil se vinyl, kterému nevadí mokro ani nečistoty, je i odolný vůči poškození, a když se o metr dál zujete, oceníte příjemný došlap. Nebo zůstaňte u klasiky, tedy PVC. Neméně praktická je i keramická dlažba, ideálně větších formátů, u nichž platí: méně spár rovná se méně úklidu. Z pohledu odolnosti vinyl dokonce předčí, nicméně není tak komfortní na chůzi bez obuvi, a pokud nepřidáte podlahové topení, bude vás hned za vchodovými dveřmi vítat pocitový chlad.

Nábytek: stěna, nebo skládačka

Váš výběr bude záviset hlavně na metrech čtverečních, které máte k dispozici. Co je zásadní? Chytře řešené úložné prostory. Z obýváků nejen do kuchyní, ale také do předsíní už pronikly velkoformátové skříně, můžou částečně suplovat chybějící šatnu. Dnes si také snadno vyberete, kolik bude mít skříň šuplíků nebo závěsných košů, zpravidla drátěných, jaký prostor vymezíte integrovanému botníku a kabátům i bundám. Nebo předsíňový nábytek poskládejte z několika modulů. Výrobci zpravidla nabízí ucelené řady v jednotném designu, lišící se velikostí i počtem skříněk. Třetí varianta nabízí vybavení předsíně vzájemně nesourodými prvky, minimálně botníkem a věšákem. Nezapomeňte: ať už budete volit botník jako součást nábytku, nebo přidáte samostatný, musí větrat. V předsíňové sestavě se často sází na otevřené police, v uzavřených botnících na zadní perforovanou stěnu.

Věšáky a zrcadlo

V žádné předsíni by neměl chybět věšák, nástěnný nebo stojací. U nástěnných můžete nezřídka poskládat různé barvy a velikosti a stojanové věšáky se prodávají i v mnoha netradičních designových pojetích. Originální design se však nesmí vylučovat s účelem, k čemu by vám byl tvarově neotřelý věšák, který by se pod tíhou jednoho kabátu zřítil k zemi. Ani zrcadlo není jen na parádu, stačí aspoň letmý pohled na poslední revizi zevnějšku a můžete jít do práce nebo do světa. Nemáte v předsíni nouzi o centimetry? Nebojte se použít velké zrcadlo v masivním rámu, které ani není nutné věšet, opřete ho o podlahu a stěnu. Nebo si kupte stojanové, z druhé strany může mít i polici nebo háčky na drobnosti. Místa je tak akorát? Pak je lepší zrcadlo integrovat do nábytku, pod něj se zpravidla situuje posezení. A když není skoro žádné? Zrcadlem vybavte dveře šatní skříně, současně opticky zvětší už tak malý prostor.

Pro větší pohodlí i lepší pocit


Rozmístění a počet svítidel závisí na velikosti předsíně i faktu, zda do ní proniká třeba přes skleněné dveře světlo z dalšího pokoje. Hlavní zdroj umělého světla sloužící základní orientaci a vytvoření atmosféry nemusí být jen jeden, úzké chodby ocení například řadu tří za sebou. Ten doplňte podle potřeby nástěnnými a bodovými světly, přidejte podsvícení zrcadla a LED pásky připevněte třeba na dolní hrany nábytku (soklovou lištu). Dnes už ani není problém měnit barvu světla neboli teplotu chromatičnosti, abyste se ráno díky studené bílé nastartovali a večer ji změnili na uklidňující teplou žlutou. Dříve se na změnu teploty světla kladl důraz jen v některých místnostech, ale to už neplatí. I v předsíni si můžete posvítit tak, abyste se nejen dobře viděli, ale také se tak cítili. I když jen na okamžik.