„Nejdůležitější změnou od 1. ledna 2015 je zavedení energetického štítkování u dalších druhů spotřebičů, kterými jsou tentokrát odsavače par a elektrické i plynové trouby,“ uvedl Radek Hacaperka, generální ředitel CECED CZ (Sdružení evropských výrobců domácích spotřebičů). Připomněl, že tato povinnost už byla dříve zavedena u jiných druhů spotřebičů - od 1. září 2014 se týká i vysavačů a v předchozích letech byla zavedena u chladniček, myček nádobí, televizí, praček, vinoték, klimatizátorů a sušiček prádla.

Energetický štítek trouby Autor: Oficiální zdroj Autor: Oficiální zdroj

„Druhou nejvýznamnější změnou od 1. ledna je zavedení povinného používání energetických štítků jako grafického souboru i při internetovém prodeji u všech zmíněných kategorií výrobků,“ konstatoval Radek Hacaperka. Při ostatních způsobech reklamy s uvedením ceny spotřebičů (letáky, televizní spoty apod.) již navíc platí povinnost viditelně uvádět třídu energetické účinnosti výrobku.

Třetí oblast změn se týká zvyšování energetické účinnosti jednotlivých skupin výrobků podle požadavků legislativy o ekodesignu. „Běžní zákazníci možná nejvíce zachytili snižování příkonu vysavačů, které mohou být od 1. září 2014 uváděny na trh s maximálním příkonem 1600 wattů. Jejich příkon se ale bude snižovat i nadále, od 1. července 2017 smí příkon vysavačů činit pouhých 900 W,“ prozradil Radek Hacaperka. Snižování příkonu a zvyšování energetické účinnosti, které však nesmí být na úkor funkčních vlastností, se podle něj bude v příštích letech týkat i dalších spotřebičů, kterými jsou odsavače par, elektrické i plynové trouby a ohřívače.

Čtěte také

Energetický štítek

Čtěte také

Průkaz energetické náročnosti budov čeká změna

„Výsledky letošního testování náhodně vybraných 50 modelů praček v rámci projektu ATLETE II navíc potvrdily, že výrobci elektrických spotřebičů v této kategorii nepodvádějí ohledně klíčových parametrů, jako je třída energetické účinnosti a spotřeba energie. V evropském testu, který provádělo 5 nezávislých zkušeben v rámci projektu ATLETE II, měly testované pračky dokonce v průměru o 5,5 % nižší spotřebu energie, než výrobci deklarovali,“ podotknul Juraj Krivošík, ředitel SEVEn, Střediska pro efektivní využívání energie, o. p. s.

„Testování ale zároveň ukázalo, že některé další údaje na výrobcích, na štítcích a v obchodech často chybějí nebo jsou neúplné, ukazuje se tedy, že i výrobci ne vždy přizpůsobují své výrobky požadavkům EU,“ konstatoval Juraj Krivošík a dodal: „V rámci našich aktivit a projektů se proto chystáme testovat i další kategorie domácích spotřebičů, aby měli zákazníci v ČR i celé Evropské unii jistotu, že se mohou při nákupu rozhodovat podle pravdivých a úplných údajů na energetických štítcích.“

Od 26.9. se navíc budou muset štítkovat spotřebiče pro ohřev vody.

Příklady evropských projektů v oblasti dozoru nad trhem s účastí českých partnerů, kde můžete získat informace o spotřebě energií daných výrobků.

Titulní foto: Thinkstock.com a Gorenje