Se setím semínek byste neměli otálet. Jakmile je brzy tma a uhodí silné mrazy, může být pozdě. Stihnete-li vše včas, těšte se na předčasnou sklizeň. Mějte ale na paměti, že kvůli nedostatku světla v zimních měsících porostou rostliny pomaleji. Ve skleníku je proto můžete předpěstovat na jaro. Budete tak oproti ostatním bez skleníku o krok napřed.

Pěstujte kořenovou, listovou a košťálovou zeleninu

Některým druhům zeleniny nevadí chlad, a tak jsou pro nás ideálními kandidáty na výsadbu. Typicky se jedná o kořenovou zeleninu, u které platí: brzy zasadíte, brzy sklízíte.

Nejpozději do konce listopadu je potřeba vysadit špenát, listový salát a cibuli. Na nich i na hrášku si pochutnáte už na jaře. V zahradnictví hledejte mrazuvzdorné odrůdy, kterým nevadí nevytápěný skleník.

Vysázet je můžete do zeminy skleníku. Rovnou do květináčů naopak zasaďte rané druhy brambor. Pokud vám při práci překáží a venku přes den nemrzne, můžete je umístit ven. Na noc je dejte zase zpátky.

Čtěte také

Skleník, foliovnik, pařeniště

Čtěte také

Pařník, skleník, nebo fóliovník? Na co se hodí?

Vlastní, čerstvé bylinky i v zimě

Přes zimu si můžete vypěstovat i čerstvé bylinky. Populární je zejména bazalka, která je světlo a teplomilná. Její semínka vysejte na podzim ve skleníku nebo pařeništi a poté, co vyklíčí, je přeneste v květináčích nebo truhlících do bytu.

Zbylo vám ještě ve skleníku nějaké místo? Předpěstujte si majoránku v malých květináčích. Na jaře je pak přemístíte do zahrady.

Pokud chcete skleník využít pro výsadbu i v zimě, zjistěte si, jestli snáší chlad i vaše oblíbené rostliny a zelenina. Pokud ne, neměli byste je pěstovat ve skleníku mimo sezonu.

Zdroj: zahradkarskaporadna.cz, homeincube.cz