Umyvadla na desku se vyrábějí z rozličných materiálů. Nejčastěji se setkáte s keramikou, která si získala oblibu pro svou odolnost i finanční dostupnost. Nejnovější podobou keramických umyvadel je jejich ztenčená verze. Zatímco umyvadla z klasické keramiky mají tloušťku hrany 8-10 mm, nejtenčí současná umyvadla dosahují tloušťky pouhé 3-4 mm. Směsi na výrobu těchto umyvadel obsahují mimo jiné i korund, který je na stupnici nerostů druhý nejtvrdší, proto jsou moderní tenkostěnná umyvadla křehká opravdu jen na pohled a nemusíte se bát, že je rozbijete.

Velmi oblíbená jsou také umyvadla z litého mramoru. Jde o uměle vyrobený materiál, který si zachovává vlastnosti přírodního originálu a zároveň eliminuje jeho nepřesnosti. Pro sanitu z litého mramoru je typický precizně ztvárněný design, jasně definované hrany a dokonale rovné hladké plochy. Český designér Kryštof Nosál z něj pro značku RAVAK například navrhl set umyvadel Moon opakovaně oceněný mezinárodními i domácími porotami v oblasti designu.

Na trhu nicméně najdete také umyvadla na desku z mramoru přírodního, ale také umyvadla ze dřeva nebo z tvrzeného skla.

Není to však jen umyvadlo, co vybíráme. Důležité jsou také vlastnosti desky, na které bude stát. „Prostor kolem umyvadla přichází velmi často do kontaktu s vodou, pro dlouhodobou spokojenost je proto zásadní, aby byla deska vyrobena z hloubkově impregnovaného materiálu, nestačí jen povrchová impregnace,“ vysvětluje Aleš Brožík, produktový manažer výrobce koupelnového vybavení RAVAK. Dalším rizikovým místem při pronikání vlhkosti dovnitř desky jsou její hrany, které by měly být lepeny polyuretanovým lepidlem. „To vytvoří na hraně vodotěsný spoj. Pokud se vlhkost jednou dovnitř dostane, dochází k nevratným změnám, materiál nabobtná, začíná se postupně drolit a velmi rychle doslouží,“ varuje Aleš Brožík.

S kvalitní deskou už nás čeká jen příjemná práce, jakou je plánování, kam ji umístit. „Umyvadlo doporučuji nalepit na desku silikonem. Nanést ho na jeho spodní hranu, usadit na podklad a přebytečný materiál odstranit. Spoj mezi umyvadlem a deskou bude utěsněný, ale přebytek silikonu nebude poskytovat útočiště pro usazování nevzhledné špíny,“ radí Tomáš Ledvina z firmy RAVAK. Pozor, umyvadlo po desce zbytečně neposouvejte, abyste ji nepoškrábali!

Umyvadlo na desku Autor: Shutterstock.com Autor: Shutterstock.com

Tečku za krásným umyvadlem na kvalitní desce pomyslně udělá vodovodní baterie. Umyvadla určená na desku nemají otvory pro baterie, ty se tedy dají umístit kamkoli, kde budou dobře sloužit. Mohou stát z boku nebo klasicky za umyvadlem, stejně tak ale mohou být zabudované třeba do zdi pod omítku nad umyvadlem. Minimální prostor pro namontování baterie mezi zeď a umyvadlo je 10 cm. Svou roli hraje i výška baterie. Pro umyvadla na desku je vhodná prodloužená verze stojánkových baterií, která má výšku kolem 30 cm. Pod kohoutkem tak získáte potřebný prostor pro mytí a proud vody bude směřovat k odtoku umyvadla, což je důležité, aby voda nevystřikovala kolem.