Druhy osvětlení v interiéru

  • Účelové

Dobré osvětlení byste měli volit podle toho, co v oné části interiéru (především kuchyni) děláte. Účelové osvětlení je takové, které je určeno k nějaké činnosti, na niž je přímo zaměřeno okruhem svého světelného spektra (na pracovní plochu a některou zónu, úložný prostor v kuchyni, na spotřebič). Ale pouze účelové nestačí, ke zjemnění je nutno zakomponovat do interiéru i náladové osvětlení.

  • Náladové

To je světlo rozptýlené a nevytvářející stíny. Tedy takové, jež navozuje intimní a příjemnou atmosféru. Dohromady s účelovým pak tvoří příjemné prostředí – světlo se efektivně rozvrství.

  • Celkové

Některé činnosti ho přímo vyžadují, jde především o úklid. Celkové osvětlení je velmi důležité, protože při něm je povrch všeho v místnosti stejnoměrně osvícen.

ČTĚTE TAKÉ:

Kuchyně Autor: Thinkstockphotos.com Autor: Thinkstockphotos.com

Typy osvětlení

  • Stropní

Může jím být klasický nebo bodový lustr, který vůbec nemusí „viset“ uprostřed místnosti, ale osvětlovat to podstatné – třeba jídelní kout se stolem. Může být i vícečetný, anebo se využívá několik stropních závěsných svítidel v řadě vedle sebe. Ty vypadají velmi efektně.

Také je možno zvolit formu stropnic, instalovaných přímo na strop – ve tvaru kulatém, nebo čtvercovém. Bodové stropní osvětlení je pak většinou vestavěno do tzv. sníženého stropu, který vytvoří jakousi „kapsu“ mezi hlavním stropem a interiérem, schová šňůry a kabely elektrického vedení celé konstrukce bodového osvětlení.

  • Nástěnné

Toto osvětlení je módní alternativou ke stropnímu a využívá také především stropnicových modelů, ale těm kulatým mohutně konkurují atypické čtvercové, půlkruhové, kosočtvercové, zvlněné a různé jiné tvary.

  • Bodové

Jde o světla vestavěná, stropní nebo v určité části nábytku. Většinou nad a pod vrchními skříňkami kuchyňské linky. Ale také je vídáme nad určitou pracovní zónou a plochou.

  • Osvětlené skříňky

Jsou v kuchyních vidět stále častěji a patří k moderním formám světel v tomto interiéru. Osvětlují vnitřní části skříněk při otevření, nebo jsou instalovány nad nimi. Také jsou dnes IN osvětlovací proužky a diodery, což jsou diodová světýlka v pruzích nebo vestavěná do zásuvek a šuplíků.

  • Lištové

Světelné halogenové lišty instalované na stěnu, či pozadí pracovní plochy, nebo pod vrchními skříňkami kuchyňského nábytku nad pracovní plochou jsou příjemnou alternativou osvětlení kuchyně.

Kuchyně Autor: Thinkstockphotos.com Autor: Thinkstockphotos.com

Zdroje světla

Úsporné žárovky jsou dnes běžnou záležitostí, do bodových se hodí speciální reflektorové, anebo stejně jako do ostatního osvětlení nejrůznější halogenové žárovky (dle velikosti a typu osvětlení).

V lištových světlech se uplatní zářivky a dvojkompaktní zářivky, vestavěné diody či proužky lze napojit na alkalické baterie.

Ke světlu patří i stmívání

Ke každému – ale především celkovému osvětlení – se hodí stmívače nebo časový spínač, jinak nelze silné nasvícení interiéru celkově ztlumit a použít jako náladové, protože v jasném světle mizí barvy a povrchová kresba dřevěného zařízení a textilií.

A velmi módními (a skutečně efektními) se v současnosti stávají tzv. vnitřní interiérové světelné řetězy. V kuchyni je lze instalovat na strop, zeď, nad nebo pod vrchními skříňkami kuchyňské linky.

Titulní foto: Thinkstockphotos.com