Máme-li problémy se spánkem, a přitom naši mysl netíží žádné problémy, pak je možná řešení mnohem jednodušší, než by se mohlo zdát. Pomoci může jiné uspořádání interiéru ložnice.

Autor: archiv Ložnice totiž není odkladiště ani skladiště, ale má sloužit zejména odpočinku a naplňování sexuálních potřeb.

Klidné odstíny

Právě z těchto důvodů by měla být umístěna v takzvané klidové zóně, stranou od vstupních dveří a společenských prostor. Ani děti by v ní neměly hledat útočiště, patří manželům, kteří by zde měli nacházet zejména soukromí.

Její zařízení má být útulné, tedy takové, které působí lehce a vzdušně. Vhodné je dřevo, jehož odstín určuje celkové ladění místnosti. Se dřevem pak dobře ladí tón výmalby zdí, případně tapet s klidným vzorem. Volíme teplé odstíny, např. dohněda (v odstínu cappucina, půdy apod.), okrové, jemně žluté ad. Do těchto tónů ladíme i ložní prádlo, záclony i závěsy.

Autor: archiv Také ostatní doplňky - obrazy, sochy apod., mají dotvářet šťastné a přívětivé ovzduší. Nevhodné jsou tedy jakékoliv ponuré barvy, smutné výjevy apod.

Proměna atmosféry

Celkovou atmosféru v ložnici můžeme změnit osvětlením. Ideální je stmívač, kterým navolíme intenzitu světla. Zpravidla jím ovládáme centrální lampu, kterou doplňujeme nástěnnými modely, stojacím a stolním provedením. U těchto svítidel můžeme zvolit barevná stínítka, případně barevné filtry, které změní odstín světla. K navození intimní atmosféry velkou měrou přispějí i svíčky umístěné například kolem lůžka či okraje místnosti.

Několik pravidel podle feng-šuej

Autor: archiv Abychom docílili ideální atmosféry, můžeme aplikovat i několik pravidel čínské kosmologické nauky. V ní se praví, že ložnice není obytnou místností, takže není určena ke sledování televizoru či skladování nejrůznějších věcí.

Nepatří sem akvária, suché květiny, které jsou známkou konce života, a ani květiny v květináčích, což představuje omezení. Nepatří sem ani zrcadlo. Pokud ho přeci jen v ložnici chceme pověsit, pak by v žádném případě nemělo odrážet postel z pohledu těch, kteří v ní leží. Je to, jako by do postele nahlížela třetí osoba. (Více k ložnici zařízené v duchu feng-šuej naleznete zde)

Lůžko

Autor: archiv Postel s kvalitním roštem i matrací umístíme tak, abychom měli stěnu za hlavou, tedy ochranu zezadu, a zároveň výhled na dveře. Nad hlavou by nemělo být nic těžkého, např. velký obraz, police s knihami apod. Tehdy se nám bude usínat maximálně pohodlně a díky vhodné kombinaci barev se v místnosti budeme cítit bezpečně a útulně. 

Pravidla pro útulnou ložnici:1. Volte teplé odstíny2. Z lůžka byste měli vidět na dveře3. Nevyužívejte ložnici jako odkladiště4. Snažte se zde udržovat pořádek5. Nepatří sem počítač, televizor či cokoli, co je spojeno s prací

-zal-Foto: Gruber+Schlager, Christy, Home style