Autor: archiv Každý den možná vcházíme do nějakého interiéru laděného „do meruňkova“. Jsou to většinou útulná místa: obchůdky, kavárny, pizzerie, příjemné stylové restaurace, kde rozředěné tóny oranžové a meruňkové na stěnách vytvářejí příjemnou atmosféru. Tu navíc umocňuje fortelný dřevěný nábytek. A na stěnách visí moderní grafika nebo velkoplošné fotografie nebo oleje v těžkých rámech. To všechno oranžové stěny snesou a podle těchto doplňků se také samy proměňují...

Pokud se do něčeho takového chceme pustit sami doma, s bílou barvou smícháme barevnou tónovací pastu. Dobře se Autor: archiv podíváme na vzorník – existuje oranžová a potom meruňková. Obě mají několik odstínů podle poměru ředění s bílou – každý z nich působí jinak.

Pokud se chceme trochu odvázat, nenatřeme stěny jednolitě, což by byla trochu nuda. Vytvoříme na některé stěně válečkem kopii starodávné pruhované tapety. Předem si rozvrhneme, kterou stěnu necháme bílou, kterou pruhovanou a kterou meruňkovou. Pokud máme 20 cm široký váleček, na stěnu si uděláme tužkou znaménka v rozestupu 40 cm (při 30 cm širokém válečku budou znaménka po 60 cm). Potom od každého znaménka táhneme meruňkový pruh od stropu dolů (pokud nezvládneme pruh namalovat najednou a několikrát nastavíme, nevadí - bude to působit autentičtěji, vzor získá punc ruční práce). Vzniknou oranžové a bílé pruhy v pravidelných rozestupech. Do některých bílých pruhů pak můžeme natisknout jednoduché motivy razítkem vyřezaným z velké brambory. Jiné pruhy necháme bílé. Na Autor: archiv některé oranžové pruhy pověsíme pod sebe několik obrázků v bílých rámečcích.

Módy oranžových a meruňkových stěn se chopili také výrobci textilu, takže sehnat dekorativní tkaninu laděnou do oranžova je ten nejmenší problém. Naopak bychom měli dobře vybírat, aby struktura látky byla zajímavá a vzor nebyl okoukaný a fádní.

-ag-Foto: Archiv In