Počet dokončených bytů v rodinných domech stále převyšuje jejich počet v bytových domech, náskok se ale snižuje. Zatímco v roce 2000 se v rodinných domech dokončilo zhruba 10 500 bytů a v bytových domech necelých 6000 bytů, loni se poměr změnil na 13 500 bytů v rodinných domech a 11 500 bytů v bytových domech. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.

Trend pokračuje i letos. V prvním čtvrtletí se počet dokončených bytů v rodinných domech blížil 2900. V bytových domech firmy dokončily přes 2500 bytů. Největší počet všech dokončených bytů byl v Praze a ve Středočeském kraji, naopak nejmenší v Karlovarském, Libereckém a Zlínském kraji.

Analytici si sbližování počtu bytů v rodinných a bytových domech vysvětlují tím, že přibývá developerských firem stavějících především bytové domy. Dalším důvodem je poptávka po novém, kvalitnějším bydlení, která je patrná především ve velkých městech. Poptávku podporuje růst životní úrovně obyvatel, touha po lepším bydlení a dostupnost úvěrů na pořízení bytů. Roli hraje i demografický vývoj, podle kterého si vlastní bydlení začínají pořizovat silné ročníky ze 70. let.

Individuální investoři stavící si rodinné domy i velké firmy nabízející bydlení v bytových domech se nyní snaží stavební práce urychlit. Od roku 2008 se totiž zřejmě zvýší sazba DPH na bytovou výstavbu ze současných pěti na 19 procent, což výstavbu pravděpodobně prodraží.

Největší rozdíl v počtu stavěných bytů v rodinných domech a v bytových domech je v Jihočeském kraji. Zatímco bytů v rodinných domech se zde v letošním 1. čtvrtletí dokončilo 247, v bytových domech to bylo jen 56 jednotek. Více bytů v bytových domech než v domech rodinných se naopak dokončilo v Praze, Plzeňském, Jihomoravském a Zlínském kraji.

Zdroj: ČTK