V Ústeckém kraji by mělo letos začít stavět své závody deset zahraničních firem. Obsadit chtějí průmyslové zóny v Ústí nad Labem, Chomutově nebo Mostě. Při výrobě automobilových součástek, elektronických komponentů nebo prototypů z plastu mají zaměstnat více než 900 lidí. "Výše investic deseti zahraničních společností je zhruba tři miliardy korun," řekl Aleš Urban z vládní agentury CzechInvest.

Od příchodu nových investorů si místní politici slibují především snížení nezaměstnanosti, která v březnu činila 18 procent, což je nejvíce v republice. Přesto podle ústeckého hejtmana Jiřího Šulce přicházející firmy nedokáží nabídnout tolik míst, kolik jich jiné společnosti nebo státní správa ruší.

Agentura ministerstva průmyslu a obchodu doposud pro Ústecký kraj zprostředkovala zhruba 50 investičních projektů. České a zahraniční společnosti slíbily v kraji proinvestovat přes 51 miliard korun a vytvořit zhruba 9.400 pracovních míst.

Mezi vyhledávané průmyslové zóny na severu Čech podle CzechInvestu nyní patří Severní Předlice v Ústí nad Labem. Ještě letos by tu mělo najít práci zhruba 200 lidí. Do roku 2006 by pak v zóně mělo vzniknout až 2.500 nových míst. -čtk-