Stručný souhrn z článku:

 • Pečení cukroví je tradiční součástí vánočních příprav a může být zábavnou aktivitou i pro rodiny s dětmi.
 • K výrobě cukroví jsou nezbytné náčiní a pomůcky, jako kuchyňská váha, váleček, vykrajovátka, mašlovačka, stěrka, zdobicí sáčky a pečicí papír.
 • Výbava může být doplněna dalšími pomůckami, jako kuchyňská fólie, kuchyňská metla, struhadlo, odměrka na tekutiny a měřicí lžičky.

Tento souhrn byl vytvořen pomocí AI a je kontrolován redakcí.

Pečení cukroví je nedílnou součástí vánočních tradic. Někde se pečou desítky druhů, jinde preferují jen pár kousků pro zpříjemnění atmosféry a v rodinách s malými dětmi často připomíná příprava cukroví spíše zábavné tvoření než cukrářské umění. Ať už pečení pojmete jakkoliv, přesvědčte se, že vám v kuchyni nechybí důležité náčiní a pomůcky.

Jak peče linecké cukroví pekař, cukrář a účastník letošního ročníku StarDance Josef Maršálek? Podívejte se na video:

Zdroj: Youtube

Kuchyňská váha

Při pečení cukroví jde často doslova o gramy a spoléhat se na hrnky či lžíce se nemusí vyplatit. Pokud ji doma nemáte anebo ta stávající už dosluhuje, poohlédněte se po novém modelu.

Váleček

Bez kuchyňského válečku se při pečení cukroví neobejdete. Vybrat si můžete klasický dřevěný, na trhu jsou dostupné také varianty silikonové, které lze mýt v myčce.

Vybrat si můžete také nerezový váleček, jehož předností je dokonale hladký, nepřilnavý povrch a velmi snadná údržba. Velmi populární jsou v posledních letech také embosované válečky, které na těstě vytvoří velmi půvabné motivy.

Vál nebo silikonová podložka

Velký dřevěný vál býval dříve součástí většiny kuchyní a mnoho z nás ho má ve vzpomínkách spojený právě s přípravou vánočního cukroví. Na práci s těstem je skvělý, ale vzhledem k rozměrům se špatně skladuje. Ani jeho čištění není nejsnazší, zejména pokud na něm zaschnou kousky těsta.

Řešením může být silikonový vál, který je skladný, nepřilnavý a snadno se myje. V tomto případě je ale třeba dát si pozor na ostré předměty – nůž nebo rádlo ho může rozříznout.

Vykrajovátka a formičky

Linecké cukroví, vosí hnízda, pracny, plněné ořechy, išlské dortíčky… Na tyto a mnoho dalších druhů budete potřebovat vykrajovátka nebo speciální formičky z plastu nebo nerezu.

Pokud plánujete pečení s dětmi, rozšiřte repertoár i o další varianty. Pořídit můžete desítky různých tvarů – srdíčka, sněhuláky, anděly, stromky, zvonky, domečky, postavičky i celý zvěřinec.

K dostání jsou také sady pro výrobu perníkové chaloupky nebo vánočního stromku. Podívat se můžete také po razítkách na sušenky s vánočními motivy.

Mašlovačka

Zdánlivě nenápadný pomocník, ale pokud v kuchyni chybí, nastane problém. Mašlovačku budete potřebovat na potírání cukroví i moučníků rozšlehaným vejcem či máslem, velmi užitečná je i při vymazávání plechů a forem.

Tradiční variantou je mašlovačka z husího peří, dobře fungují i silikonové mašlovačky, jejichž výhodou je i snadnější údržba.

Stěrka

Na přípravu krémů, polev, nepečeného cukroví a tekutějších těst budete potřebovat stěrku, díky níž vám v míse nezůstanou žádné zbytky. Pořídit můžete tradiční gumovou, dobře funguje i varianta ze silikonu.


Zdobicí sáčky nebo tužka

Na zdobení perníčků budete potřebovat speciální sáčky na bílkovou polevu. Koupit můžete jednorázovou variantu z pevnějšího plastu ve tvaru trojúhelníku, na němž ustřihnete špičku podle potřeby.

Další variantou jsou omyvatelné sáčky, na něž lze nasadit různé nástavce. K dostání je také speciální zdobicí tužka se silikonovým tělem, s níž se pracuje jako s psací potřebou.

Jak ozdobit perníčky, aby vypadaly jako umělecké dílo? Podívejte se na video!

Zdroj: Youtube

Pečicí papír

Pečicí papír vám ušetří práci s vymazáváním plechů a forem – i jejich následným čištěním. Můžete na něm také vyválet těsto, připravit roládu nebo ho použít na proložení jednotlivých vrstev cukroví v dóze, aby se k sobě neslepily.

K dostání je papír v celé roli, z níž si podle potřeby ustřihnete, nebo v podobě jednotlivých listů o rozměru 38 x 42 cm.

Seznam pomůcek na pečení vánočního cukroví

 • Kuchyňská váha
 • Váleček
 • Vál nebo silikonová podložka
 • Vykrajovátka a formičky
 • Mašlovačka
 • Stěrka
 • Zdobicí sáčky
 • Pečicí papír


Co dalšího se může hodit?

 • Kuchyňská fólie na zabalení těsta
 • Kuchyňská metla
 • Menší struhadlo na citronovou kůru, koření či čokoládu
 • Přenosná minutka
 • Odměrka na tekutiny
 • Měřicí lžičky

Zdroj: www.sousede.cz, usatoday.com