Vánoční nákupy jsou pro většinu domácností vážným zásahem do rodinného rozpočtu. Stále více lidí proto využívá možnosti nákupů na splátky. Každé zadlužení s sebou však nese určitá rizika, o kterých je dobré vědět a která bychom se především měli snažit minimalizovat.

Pozor na dluhy, které „nejsou vidět“Jste v obchodech zvyklí platit platební kartou? Pokud ano, měli byste zvláště v předvánočním období pečlivě hlídat své výdaje. Je totiž dokázáno, že při použití platební karty má zákazník sklony nakoupit mnohem více zboží než při platbě v hotovosti. Jakmile totiž na vlastní oči nevidí, jak mu z peněženky mizí těžce vydělané peníze, je ochoten nakoupit i zboží, které přímo nepotřebuje.

Když má člověk navíc u běžného účtu sjednaný kontokorent, často se stává, že snadno nevědomky přečerpá vlastní prostředky a než se mu podaří při příští výplatě kontokorent splatit, naskočí mu na účtu také nezanedbatelné úroky. Stejné riziko pak platí pro platby kreditní kartou. Oba tyto prostředky umožňují snadný nákup a bezproblémové placení nad rámec vlastních zdrojů. Když tedy člověk přestane dávat pozor na výdaje, „neztrácí čas“ kontrolou zůstatku na svých účtech, podlehne nákupní horečce a neodolatelným předvánočním slevám, může po Vánocích zjistit, že mu sotva zbývá na nájem a elektřinu.

Dluhy na druhouVelmi zdrženliví by při nákupech na splátky měli být lidé, kteří již zadlužení jsou. Jestliže splácíte hypotéku nebo úvěr ze stavebního spoření, navíc jste si na splátky pořídili ledničku a k tomu jste majiteli kreditní karty, hlídejte si míru zadlužení skutečně pečlivě. Další půjčka nebo nákup na splátky, byť i sebemenší, může být pověstnou kapkou, po které pohár přeteče a vy se dostanete do zbytečných problémů. Stačí pak jakákoliv nepředvídaná událost – nutné výdaje při nehodě, výpadek příjmů kvůli nemoci apod. – a ohrozíte třeba i vlastní střechu nad hlavou. Úplně nejhorší variantou je pak situace, kdy si člověk začne půjčovat na splátky jiného dluhu. V tuto chvíli se začíná roztáčet spirála zadluženosti, která vede až k soudním sporům a exekuci.

Nevýhodou velkého zadlužení nebo problémů ve splácení je také to, že vše se zaznamenává do registru dlužníků, do vaší splátkové historie. O všech vašich prohřešcích se tak dozví ostatní finanční instituce a na jejich základě někdy v budoucnu nemusíte získat půjčku, kterou budete opravdu potřebovat, nebo vám z opatrnosti budou nabídnuty jen velmi nevýhodné podmínky.

Stále větší módou se v poslední době stává trávit Vánoce a přelom nového roku v exotických krajích, na pláži, se sklenicí chlazeného nápoje v ruce. Podobné výlety za teplem bývají poměrně finančně náročné, proto mnozí neváhají využít půjčky také pro úhradu tohoto dobrodružství. Je však nutné si uvědomit, že nákup „nehmotného“ zboží a služeb na dluh je vždy riskantnější. Pokud si totiž koupíte na splátky automobil nebo vybavení domácnosti, vždy tu existuje určitá možnost, že v případě vážných finančních problémů budete moci nakoupené věci prodat a z utržených prostředků dluh splatit. V případě již realizovaného zájezdu však takováto možnost jednoduše není.

Co je nutné vědět o půjčce?Každý zájemce o půjčku by si měl nejprve důkladně zjistit všechny podmínky úvěru, zeptat se na úrokovou sazbu, délku bezúročného období a poplatky za poskytnutí vedení úvěrového účtu. Každý poskytovatel půjčky je povinen uvádět také tzv. RPSN, roční procentní sazbu nákladů. Jednoduše řečeno, jedná se o ukazatel, který vedle úrokové sazby zohledňuje ještě další poplatky a jiné parametry půjčky a měl by vypovídat o výhodnosti půjčky. Čím nižší je RPSN, tím výhodnější samozřejmě úvěr je.

Vzhledem k tomu, že v rámci konkurenčního boje jsou půjčky stále dostupnější, velká odpovědnost při rozhodování o tom, zda si mohu půjčku dovolit, zůstává na jednotlivci. Každému nákupu na splátky by proto měla předcházet úvaha, při které si člověk alespoň letmo porovná své příjmy a výdaje a zamyslí se nad tím, jestli do nich lze splátky bez větších problémů zapojit. Každému by samozřejmě i po započtení splátek měla zůstat rezerva na nepředvídatelné události. Rozhodnutí postavená pouze na přesvědčení, že splácení 2 000 Kč měsíčně je přece hračka, zvláště, když je to jen na přechodné období a člověk se přece může trochu uskrovnit, mohou být totiž poměrně nebezpečná.

Co dělat v případě problémů?Pokud se člověk při splácení přesto dostane do problémů, je vždy lepší pokusit všechno s věřitelem řešit hned od začátku. Pokud bude druhá strana vidět vaši snahu, je pravděpodobné, že se bez problému domluvíte na odkladu splátek nebo prodloužení doby splatnosti. Jestliže nebudete splácet a „hrát přitom mrtvého brouka“, můžete očekávat velmi tvrdý přístup s vymahači dluhů a příkazy k exekuci.

A rada na závěr? Určitě se vám vyplatí nepodlehnout všeobecnému předvánočnímu nákupnímu běsnění a udělat si raději pohodu doma s rodinou. Ani nejskvělejší a nejnákladnější dárky totiž dlouhým nákupním maratonem uštvaným členům rodiny pohodu nezajistí.

-si-