Elektrické multifunkční hrnce jsou skvělými kuchyňskými pomocníky, kteří vám ušetří spoustu času, práce i místa. V jednom spotřebiči se totiž ukrývá hned několik dalších, například pomalý hrnec, elektrická pánev, fritéza, parní a tlakový hrnec, gril, rýžovar, sušička ovoce, jogurtovač nebo horkovzdušná trouba. Oceníte je při vaření pro sebe i pro početnou rodinu.

Zdroj: VLM

Díky chytrým funkcím jsou skvělé pro časově vytížené osoby, které nemají na vaření mnoho času, ale zároveň se nechtějí v jídle odbývat. Multifunkční hrnec udělá dobrou službu také na chalupě nebo na chatě – nezabere tolik místa a místo vaření si budete moci užívat zahrady nebo procházek do přírody.

Široká nabídka

Na trhu najdete pestrou škálu multifunkčních hrnců, které se liší množstvím funkcí a přednastavených programů a dále materiálem a objemem. Vybrat si tak můžete přesně podle svých představ a potřeb.

Před nákupem v první řadě promyslete, jaká jídla v něm budete připravovat a kolik osob chcete nasytit. Máte-li například v oblibě smažené pokrmy, volte variantu s fritézou. Rodiny s dětmi, které upřednostňují zdravější jídelníček, se bez fritézy obejdou, ale uvítají spíše funkci vaření v páře a možnost připravit si domácí jogurt nebo zavařeninu.

Takhle se vaří s hrncem Salente:

Zdroj: Youtube

A pokud víte, že v hrnci chcete připravovat hlavně polévky, dušené pokrmy a rýži, bude vám stačit jednodušší multifunkční rýžovar s menším počtem funkcí.

Jaký vybrat objem?

Jednotlivé modely se liší i spotřebou energie a příkonem, použitým materiálem, rozměrem a celkovou hmotností. Obecně platí, že výrobky s plastovým pláštěm mívají nižší životnost než nerezové, a čím je příkon vyšší, tím je hrnec výkonnější.

Podívejte se na vaření s hrncem Tefal:

Zdroj: Youtube

Důležitým kritériem při nákupu je také objem. Jednočlenná a dvoučlenná domácnost si vystačí s dvou až třílitrovou variantou, čtyřčlenná rodina bude potřebovat nádobu o objemu kolem pěti litrů. Pořídit samozřejmě můžete i objemnější spotřebiče, například pokud často vaříte pro široké příbuzenstvo a přátele, připravujete jídla do zásoby do mrazáku nebo pravidelně zavařujete velké množství ovoce.

Chytré funkce

Práce s multifunkčním hrncem není obtížná a jeho chytré funkce pomohou i lidem, kteří si v kuchyni příliš nevěří. Současné modely disponují intuitivním ovládáním. Bez problémů je zvládne každý – i takzvaný netechnický typ.

K základním funkcím patří kromě přípravy pokrmů podle zvoleného programu také ohřívání, bezpečnostní pojistka, dětský zámek a nastavení konkrétní teploty či tlaku. Velmi užitečnou dovedností je časovač a udržování teploty, díky nimž si můžete naplánovat přípravu jídla přesně podle svých představ. Po příchodu z práce na vás bude čekat hotová večeře a ráno po probuzení si můžete dopřát třeba čerstvou ovesnou kaši.

Od předkrmu po dezert

Sofistikované hrnce nabízejí přednastavené programy na konkrétní druh jídla nebo suroviny. Každý model se v tomto ohledu liší. Je na vás, které z nich budou užitečné, a které byste naopak nikdy nevyužili – a podle toho volte konkrétní typ.

Pro rychlou přípravu jídla se skvěle hodí tlakové vaření, na dušené pokrmy oceníte program pomalého vaření, ryby a zelenina budou nejlépe chutnat připravené v páře. V hrnci můžete restovat i smažit, další programy nabízejí například přípravu polévek, vývarů, rýže, luštěnin, pohanky, jogurtů, džemů, tvarohu, kaší či omáček.

K mání jsou také modely, které zvládnou ugrilovat kuře nebo upéct dort. Přednastavených programů může být v závislosti na konkrétní značce deset i čtyřicet. Při nákupu spotřebiče získáte tištěnou kuchařku nebo přístup k chytré aplikaci s recepty určenými přesně pro konkrétní typ.

Pomalý, nebo multifunkční?

V kategorii elektrických hrnců najdete také tzv. pomalý hrnec neboli slow cooker. Jeho princip spočívá, jak už z názvu vyplývá, v pomalém vaření. To probíhá pod bodem varu, takže v jídle zůstanou zachovány vitaminy i autentické chutě. Připravit v něm lze dušené masové směsi, polévky, brambory, luštěniny a řadu dalších surovin. Je však třeba počítat s delším časem přípravy. Výhodou je energetická úspora, stejnoměrné vaření bez rizika vysušení a také možnost vařit zcela bez tuku. Na rozdíl od multifunkčních hrnců však nenabízí další možnosti přípravy jídel.

Rýžovary nejen na rýži

V sortimentu elektrických hrnců najdete také pestrý výběr rýžovarů. Vybrat si můžete základní modely určené pouze pro přípravu rýže, ale i varianty disponující několika funkcemi navíc. Ve srovnání s pokročilými multifunkčními hrnci nenabízejí tolik možností přípravy jídel.

Pokud ale hledáte praktického pomocníka, který zvládne připravit několik druhů pokrmů, může to být spotřebič právě pro vás. Některé modely mají navíc parní koš, v němž se dá připravit zelenina nebo maso na páře. Zvolit můžete i multifunkční rýžovar schopný nachystat dušené maso, polévky a kaše, a stejně jako pokročilejší modely nepostrádá ani funkci časovače a udržování teploty.

Podívejte se, jak připravit rýži v rýžovaru:

Zdroj: Youtube

Praktická pečicí mísa

K tradičním spotřebičům, jež v minulosti nechyběly snad v žádné domácnosti, patří pečicí hrnec. Jednoduchý, přesto velmi univerzální pomocník byl ideální na zapečené pokrmy, dušené i pečené maso a také moučníky. A platí to i dnes.

Současné varianty pečicích hrnců vyrobené z moderních nepřilnavých materiálů jsou oproti pečení v troubě energeticky velmi úsporné a hodí se pro vaření, pečení, dušení, zapékání a udržení pokrmu v teple. Pokrokové modely zvládnou dokonce tlakové vaření. Výhodou je jejich menší rozměr, který oceníte při cestování na chatu nebo třeba v karavanu.

Pomocníci do kuchyně

  • Multifunkční hrnec Tefal Cook4me+ Touch s wifi připojením zvládne připravit jídlo až pro 6 osob. Nabízí 16 různých režimů přípravy jídla včetně tlakového vaření. Ovládání zajišťuje barevný dotykový displej, na němž lze vyhledávat stovky receptů. Cena 12 999 Kč
  • Multifunkční hrnec Salente Ario+ zastane funkci horkovzdušné trouby, pomalého a také tlakového hrnce. Nabízí 40 programů, má bohaté příslušenství a vnitřní nerezovou nádobu o objemu 6 l, kterou lze mýt v myčce. Cena 4 990 Kč
  • Horkovzdušná fritéza SFR 9500SS od značky Sencor umožňuje přípravu smažených a pečených jídel bez použití tuku. Využít ji lze i na pečení dezertů. Díky odděleným košům o objemu 4 litry zvládne připravit dva druhy jídel najednou. Nabízí 8 různých programů, ovládání zajišťuje dotykový panel a LCD displej. Cena 4 499 Kč
  • Multicooker Catler MC 8010 zastane funkci tlakového hrnce, pánve, trouby a jako jediný na trhu nabízí funkci indukčního vaření. Zvládne připravit pestrou škálu pokrmů od polévky po dezert. Nabízí 14 programů a vařením vás provede hlasová navigace. Cena 13 289 Kč
  • Multifunkční tlakový hrnec Philips All-in-One nabízí 35 přednastavených programů pro přípravu masa, příloh, omáček, smažených jídel, sladkostí, jogurtů a dalších pokrmů. Vaši bezpečnost a klid během tlakového vaření zajišťuje 18 ochranných systémů. Cena 4 999 Kč
  • Multicooker Remoska Tria v sobě kombinuje pečicí mísu, hrnec na vaření a soft-tlakový hrnec pro dušení pod mírným tlakem. Díky nepřilnavému povrchu lze jídla připravovat úsporněji a s minimem tuku. Cena 4 799 Kč
  • Multifunkční rýžovar Sencor SRM 3151BK zvládne kromě rýže i polévky, masové pokrmy, dušenou zeleninu nebo kaši. Je ideální volbou pro ty, kdo ocení praktického pomocníka, ale nevyužijí velké množství funkcí. Cena 1 299 Kč
  • Elektrický hrnec Pečenka Plus od značky ETA využijete na pečení, grilování, zapékání a dušení s až 80% úsporou energie oproti klasické troubě. Součástí vybavení je i grilovací mřížka a středová forma na bábovku. Cena 2 799 Kč

Tento článek jste mohli najít v časopisu Dům & Zahrada č. 9/2023.

Zdroj: Dům & Zahrada, Sencor, Tefal, Philips, ETA, Catler