Tento starý zástupce rostlinné říše se pěstuje hlavně jako stálezelený živý plot. Není nijak náročný na výběr stanoviště ani péči, navíc se díky zastřihávání do různých tvarů může stát dominantou i vaší zahrady.

Základní popis

Obvykle dorůstá do výšky 1 až 3 metrů, ale vysadit si můžete i menší, záleží na kultivaru. Slibuje kompaktní růst, nepotrvá dlouho a váš zelený plot se stane doslova neproniknutelnou hradbou. Běžné jsou tmavě zelené listy, existují ale i odlišně zbarvené varianty, které buxus zdobí po celý rok. Kvete na jaře, poměrně nenápadně, květy stejně jako později plody nejsou zrovna tím, čím by vás poutaly na první pohled. Vhodným termínem pro výsadbu je jaro nebo přelom léta a podzimu, aby rostliny mohly dobře zakořenit, než přijdou první mrazy.


Výběr stanoviště

Nejprve mu vyberte vhodné místo, osluněné nebo i v polostínu. Jen příliš silné mrazy a přímé, intenzivní slunce ho může poškodit, způsobuje žloutnutí a opadávání listů. Buxus není nijak náročný na půdu, vysazujte ho do nepříliš těžké, propustné nebo polopropustné zeminy, vylepšené kompostem či jiným hnojivem. Každoročně ho přihnojujte, osvědčil se například přípravek s postupným uvolňováním živin. A nezapomínejte na zálivku, přestože není na vláhu náročný, dlouhé sucho mu škodí (na to pamatujte zejména v létě a při pěstování rostlin v nádobách). Pokud nemrzne, zalévejte rovněž v zimě. Aby keře krásně zhoustly, musíte je pravidelně zakracovat do požadovaného tvaru, se střiháním začněte asi dva roky po výsadbě.
Nebo buxus pěstujte v přenosných nádobách, které na podzim přenesete do chráněného prostoru. Druhou možnost nabízí venkovní zazimování (vyryjte jámu, do níž uložíte květináč, a zakryjte zeminou).

#clanek|592215

Proč nás baví

Kromě živých plotů můžou buxusy posloužit i jako zelené lemy, které přirozeně rozčlení jednotlivé úseky zahrady. Nebo z nich vytvořte přírodní pozadí pro letničky a trvalky, zaujmou i na okrajích vyšších dřevin. Většina buxusů se dá tvarovat, pak z nich snadno vytvoříte originální zahradní solitéry. Vlastně je můžete upravovat podobně jako bonsaje. Tvarování se nebojte, pro začátek jen zkuste něco jednoduchého nebo buxus „ostřihejte" do populárního tvaru koule. Nejprve si rozmyslete, jaký finální průměr má koule mít, pak si vyrobte šablonu v podobě polokruhu, například z lepenkové krabice. Šablonu postupně přikládejte k buxusu ze všech stran a co přesahuje, ostříhejte. Podobně snadná je úprava do tvaru kužele. Obecně platí, že tvarovací řezy se provádí na jaře a pak v létě.