Vezměme si příklad – Pračky dostaly kdysi dávno povinnost mít energetické štítky s vyznačením energetické třídy A+++ až D. Bohužel se však hned po několika letech stalo, že ta samá organizace zakázala prodej praček v energetické třídě A až D (včetně), takže zůstaly pro pračky platné vlastně jen tři třídy – A+ až A+++. Ale ani ty už dnes nestačí, protože výrobci se předhánějí v tom, jak uspořit co nejvíce energie. Takže už existují spotřebiče například A+++ - 50 %, což znamená, že jejich spotřeba energie je ještě o padesát procent nižší než u tříplusové třídy.

Čtěte také

Energetický štítek trouby

Čtěte také

Už i trouby musí mít energetické štítky

S tématem souvisí třeba tento článek:

Druhý příklad – Nově zavedené štítkování u vysavačů počítá s energetickými třídami A až G. To je ovšem rozsah zcela jiný, než je tomu u praček či ledniček! Podívejte se na následující infografiku, jak energetické štítky mají uspořádány energetické třídy.

Zdroj: SEVEn Autor: Thinkstockphotos.com Zdroj: SEVEnAutor: Thinkstockphotos.comTato situace je na první pohled zcela matoucí. Evropská unie tak chce tento systém sjednotit. Bohužel se tento proces táhne dost dlouho. V současné době je dle veřejně dostupných informací systém připravován, a to tak, že odborná komise připravuje všeobecně platnou normu, která nahradí tu s označením 2010/30/EU o uvádění spotřeby energie a jiných zdrojů na energetických štítcích výrobků spojených se spotřebou energie a v normalizovaných informacích o výrobku. Když se však podíváme do historie, jak vznikal tento normativ, tak zjistíme, že přípravy začaly už v roce 2006, v roce 2007 byly rozeslány do všech členských zemí k doplnění regionálních specifikací, v roce 2008 prošla celá norma právní přípravou, aby byla v roce 2009 schválená a v platnost vzešla v roce 2010. Pokud tedy vše půjde podobnou cestou, můžeme sjednocení norem očekávat do roku 2020. Do té doby se ovšem objeví další nutné energetické štítky – například letos na ohřívačích vody, elektrických i plynových troubách nebo odsavačích par.