Do obývacího pokoje si chci pořídit novou opravdu velkou televizi. Mezi gaučem a stěnou jsou dva a půl metru místa. Jaký největší rozměr je pro mě vhodný, abych na obraz dobře viděl, neviděl obrazové detaily a nebyl jak na tenise?

Trendem posledních let jsou televizory s větší úhlopříčkou. Obvyklým standardem je velikost 50 a 55 palců, přičemž platí, že tyto televizory nejsou o mnoho dražší než ty s menší úhlopříčkou. Výjimkou nejsou ani obří 75palcové televize. Pokud si mohu dovolit aktuální osobní postřeh: nedávno jsem si pořídil 65palcový televizor a třebaže jsem první tři dny byl překvapen z jeho velikosti, čtvrtý den mi přišla jeho velikost optimální.

Úhlopříčka (vzdálenost od levého spodního rohu obrazovky k pravému hornímu rohu) se udává v palcích. Velikost tak stačí vynásobit koeficientem 2,54 a dostanete velikost uhlopříčky v centimetrech.

Ve vašem konkrétním případě – tj. vzdálenost od obrazovky 2,5 metru – lze doporučit televizor velký 60 nebo 65 palců. Větší úhlopříčka by znamenala snížený komfort při sledování. Obecně platí, že v malých bytech, kdy je vzdálenost od obrazovky do dvou metrů, by velikost televizoru neměla překročit 50 palců (uhlopříčka 127 centimetrů). Pro skutečně obří televize s úhlopříčkou nad 75 palců (190 cm) už je nutná vzdálenost od obrazovky minimálně tři metry.

Odpovídal šéf marketingu televize Telly Jan Schöppel

Čtěte také

Plyn bude horší

Čtěte také

Zhorší se kvalita plynu. Poznáte to sami při vaření