Pokud jde o klasickou pokládku v novém domě a prostor není příliš složitý, šikovný kutil by to mohl zvládnout. Nicméně, rekonstrukce ve starých domech s různými vrstvami podkladů a omítek představují riziko. Zde je znalost správného postupu a odborného zázemí klíčová a často chybují i zkušení kutilové.

Dilatační spáry

„Pokud jde o novostavby, členité prostory s nepravidelnými tvary nebo velké plochy vyžadují odborníky. Zde je důležité provádět dilatační spáry podle normy, a pokud jde o podlahové vytápění, musí se dělat po každých třech metrech,“ radí Tomáš Heřman, školitel RAKO.

Desetiminutový průvodce – pokládka terasy:

Zdroj: Youtube

Exteriérová pokládka

Pokládka venku, například na terase, je také riskantní. Musí být provedena s důkladnou hydroizolací, aby nedocházelo ke vzlínání vody přes beton a prosakování do podkladu. I zkušení obkladači mohou chybovat při vytváření vzduchových mezí mezi dlaždicí a lepidlem, což může způsobit problémy s vlhkostí.

Půdní vestavby

Pokládka v půdních vestavbách je složitější kvůli použitým materiálům, jako jsou sádrokartony, OSB desky nebo cetris desky. Správná příprava podkladů je klíčová, a použití separační desky může pomoci eliminovat problémy s deformací podkladu.

Velké formáty

Při pokládce velkých formátů dlaždic je nezbytné používat flexibilní lepidlo a křížky na vymezení spár na podlaze i stěně. Vyžaduje to také vyrovnávací spony pro velké formáty.

Suchá pokládka

I pokládka venkovních dlaždic tloušťky 2 nebo 3 cm vyžaduje dodržení správného postupu, ale může být provedena i kultivovaným laikem. Je důležité používat speciální křížky pro venkovní pokládku a brát v úvahu povrch, například pro automobilové plochy, které vyžadují speciální vrstvy a obrubníky.

Rada na závěr

Celkově platí, že kvalitní pokládka velkoformátových obkladů vyžaduje znalosti a zkušenosti, a proto by měli kutilové zvážit, které úkoly mohou zvládnout sami a kde je lepší svěřit se odborníkům.

Zdroj: thespruce.com, thisoldhouse.com