Autor: archiv Je-li náš domov velký jen několik desítek metrů čtverečních, nezbývá nám nic jiného, než se s nimi vypořádat. Zárukou komfortního bydlení bude kvalitní dispoziční návrh a vhodné zařízení. Fakt, zda domácnost obývá jeden člověk, anebo čtyřčlenná rodina, pak zásadně mění pohled na celkové pojetí interiéru. Nicméně i tak existuje několik zásadních pravidel, která při dodržení promění i minibyt v obstojný domov.

Pryč s příčkami

Zejména v malometrážních bytech bychom se měli zbavit všech nepotřebných příček. Získáme tak otevřený prostor, v němž pomocí mobilních Autor: archiv příček (paraván, posuvná stěna apod.) vytvoříme jednotlivé obytné zóny. Čím méně lidí v bytě bydlí, tím jsou kladeny menší nároky na soukromí. Tehdy můžeme prostor nechat zcela otevřený (až na toaletu), anebo použít příčky z čirého skla, které vymezují prostor, avšak opticky ho nezmenšují a dovolují proniknout dennímu světlu i tam, kde není okno. Efektu dosáhneme i prosklením horní části stěny, přičemž zachováme potřebnou intimitu.

Nutné je správné a dostatečné dimenzování (velikost koupelny versus kuchyně apod.), logická návaznost zón (např. koupelna v blízkosti ložnice) a vybudování dostatku úložných prostor. Pro ně můžeme najít místo nejen v integrování do stěn a jednotlivých kusů nábytku, ale třeba i u stropu, kam budeme ukládat sezónní věci (kufry, lyže, ploutve ad.).

Nezapomeňte:

  1. Využívejte čiré sklo, transparentní plasty, nezapomeňte na zrcadlo, které prostor opticky zvětšuje
  2. Zajistěte dostatek denního světla
  3. Malému bytu sluší světlé odstíny
  4. Každý prostor proměňte v úložný

Autor: archiv Multifunkční nábytek

Ideální jsou ty kusy, které poskytnou více funkcí najednou. Může to být například skříň, která z jedné strany poskytne úložný prostor a z druhé nabídne pracovní plochu (dokonce to může být menší pracoviště).

Samozřejmostí jsou rozkládací stolky, u nichž můžeme zvětšit nejen pracovní plochu, ale pomocí mechanizmu změnit i výšku. Lze je využívat jako jídelní, odkládací anebo pracovní.

V malých bytech zpravidla nelze vytvořit samostatnou ložnici, lůžko bývá součástí rozkládací sedací soupravy, která se přes den využívá k sezení, v noci ke spánku. Nejvhodnější, avšak finančně náročné jsou ty modely, které mají zvlášť matraci pro spánek a zvlášť polštáře na sezení. Se stejným posláním Autor: archiv jsou nabízena i křesla, ovšem ta poskytují místo jen pro jednu osobu. V bytech, kde to dovoluje světlá výška, lze vybudovat zvýšené patro. Přibudou tak potřebné metry čtvereční, u stropu ale musíme počítat s horší kvalitou vzduchu. Slouží-li patro ke spánku, není takové řešení vhodné zejména pro astmatiky.

Pomocníci při práci

Dnešní domácnost se jen stěží obejde bez spotřebičů. Do malých prostor vybíráme komprimované rozměry, v méně početné rodině Autor: archiv se navíc vyplatí speciální řady určené do domácností s jedním nebo dvěma členy. Patří sem například myčky firmy Electrolux Daily4Two ESF 2420 S nebo ESF 2440 S dosahující pouze poloviny velikosti standardního modelu, i tak pojmou až šest sad nádobí. Obě splňují požadavky třídy A jak z hlediska energetického, tak mytí nádobí. Stejná společnost nabízí pračku s výškou pouhých 67 cm a na 3 kg prádla a kondenzační sušičku prádla EDC 3150, kterou lze pověsit na zeď a už jen zapojit do elektřiny (oproti sušičkám ventilačním, jež vyžadují instalaci odvodu vzduchu). Praktická bude i chladnička se zabudovaným filtračním systémem Brita, díky kterému už nemusíme skladovat balíky s pitnou vodou.

Komfortní koupelna

Komprimované tvary koupelnového zařízení dovolují vtěsnat i do malého prostoru takřka veškeré zařízení, přičemž na pohodlí uživatel neztrácí. Obecně se doporučuje zvolit sprchový kout, který nezabere tolik místa. Ti, kteří si koupel ve vaně nedokážou odepřít, mohou zvolit některý z užších modelů. Rozhodně zvolte umyvadlo s odkládacími plochami a spodní skříňkou. I tady jsou vhodné průsvitné a světlé materiály, malý formát obkladu, popřípadě mozaika prostor opticky zvětší.

Náš tip - Staňte se návrhářem

Zejména do malých prostor, kde potřebujeme vyplnit každý centimetr čtvereční, hledáme ty modely, které nabídnou hned víc funkcí najednou. Navrhněte si je sami. Šikovný truhlář vám jistě vyjde vstříc a vy získáte solitér s vlastním designem, který navíc padne do vašeho hnízdečka jako ulitý.

-zal- Foto: Cattelan Italia, Ikea, Electrolux