Architektonická soutěž Active House Award, kterou od roku 2012 pořádá společnost VELUX, byla letos poprvé vyhlášena jako mezinárodní pro studenty z Rakouska, Švýcarska, České republiky a ze Slovenska. Téma „Rethink Suburbs“ (překl. Nová řešení pro obce) mělo přimět studenty zamyslet se nad situací, která se týká mnoha zemí – zastavěné dědiny a obce na předměstí velkých měst jsou obklopeny novou zástavbou, ale domy v jejich centrech nejsou optimálně využity. Vysokoškoláci měli zapřemýšlet právě nad tím, jak využít co nejvíce volného prostoru ve velkých domech v obcích, a navrhnout aplikovatelný projekt rekonstrukce v souladu se standardy tzv. aktivního domu.

Návrh na míru pro existující dům

Velux Active House Award Autor: Velux Autor: Velux

Cílem pro soutěžící bylo zamyslet se nad různými možnostmi využití již stávajících obytných struktur. Organizátoři se proto rozhodli pro studenty připravit reálné zadání, a tak ve spolupráci s radnicí rakouské obce Wolkersdorf im Weinviertel, která se nachází několik minut od Vídně, vybrali starší dům. Studenti dostali k dispozici technickou dokumentaci a půdorysy stavby i širší urbanistický kontext.

V březnu 2016 proběhla první část soutěže, tzv. KICK OFF event, kde se více než 50 studentů ze čtyř zúčastněných zemí setkalo v obci Wolkersdorf im Weinviertel. Téma soutěže jim krom přednášek a případových studií přiblížila i návštěva právě rodinného domu, který byl předmětem zadání.

Jejich projekty měly následně vycházet ze standardů aktivního domu – to znamená, že jeho třemi nosnými atributy jsou kvalita vnitřního prostředí, šetrnost k životnímu prostředí a energetická efektivnost.

Výsledky se studenti dozvěděli 20. října 2016 během slavnostního vyhlášení soutěže na zámku Wolkersdorf v obci Wolkersdorf im Weinviertel. O vítězích rozhodla odborná porota ve složení:

  • Dr. Peter Holzer, Institute of Building Research & Innovation (Rakousko)
  • Ing. arch. Adam Gebrian, architekt, teoretik a kritik architektury (Česká republika)
  • Ing. arch. Klára Bukolská, architektka VELUX (Česká republika)
  • Ing. arch. Štefan Polakovič, GutGut atelier (Slovensko)
  • architekt Martin Stuber, dipl. architekt ETH/SIA REG A (Švýcarsko)

Velux Active House Award Autor: Velux Autor: Velux

Češi a Slováci na nejvyšších příčkách

Nejvíce odevzdaných projektů pocházelo z České republiky a Slovenska. „Velmi nás potěšilo, že právě vysokoškoláci ze Slovenska a České republiky měli vyrovnanou účast a přinesli řešení, která nejlépe odpovídala na zadání soutěže. Studenti přinesli řadu konceptů, jak pracovat se životem ve stávajících strukturách, i jak lepším způsobem využít vlastní objekt. Je potřeba vyzdvihnout komplexní přístup k řešení celé problematiky u vítězných projektů a přemýšlení v souvislostech, kdy se studenti zabývali nejen vlastním domem, ale i jeho okolím,“ říká Klára Bukolská, architektka společnosti VELUX.

Více informací o soutěži naleznete na stránkách: http://activehouseaward.velux.com/


1. místo: účast na Daylight Symposium 2017 v Berlíně + odměna 1800 €; Lukáš Kvaššay, Vysoké učení technické v Brně, Fakulta architektury

1. místo: Lukáš Kvaššay Autor: Velux 1. místo: Lukáš KvaššayAutor: Velux

1. místo: Lukáš Kvaššay Autor: Velux 1. místo: Lukáš KvaššayAutor: Velux

Na vítězi mezinárodního kola se porota shodla jednoznačně. Samotný projekt je charakterizován jeho jednoduchostí, přitom je ale velmi atraktivní. Zachovává již existující strukturu, má přiměřenou velikost. I když nabízí dva oddělené byty, působí jako rodinný dům. Dokonale zapadá do prostředí.

„Téma se mi velmi líbilo. Chtěl jsem si to vyzkoušet, protože vím, že se s tím budu střetávat i v praxi. Protože jsem Slovák, který studuje v Brně, mám možnost pozorovat, že se tyto podmínky dotýkají obou zemí,“ vysvětluje výherce, Lukáš Kvaššay.

2. místo: účast na Daylight Symposium 2017 v Berlíně + odměna 1000 €; Jana Zavřelová, Vysoké učení technické v Brně, Fakulta architektury

Tento projekt podle poroty dodává více kvality existující obytné jednotce a velmi překvapivým způsobem využívá pivnici. Dává důraz na okolní prostředí.

„Soutěžní zadání jsme měli jako jednu z možnosti na výběr v rámci jednoho z předmětů ve škole. Je to velmi aktuální téma. Sama jsem totiž na takovém místě žila a nevyhovovalo mi. Vedle reálné zkušenosti mě inspirovala i jedna z knih, které jsem četla v rámci tohoto předmětu,“ říká autorka, Jana Zavřelová.

3. místo: účast na Daylight Symposium 2017 v Berlíně + odměna 800 €; Júlia Giláňová, Slovenská technická univerzita v Bratislavě, Fakulta architektury

3. místo Júlia Giláňová Autor: Velux 3. místo Júlia GiláňováAutor: Velux

Podle slov poroty tento projekt nabízí komplexní řešení. Za zmínku stojí systematický přístup autorky ke konstrukci a využívání energií. Pozitivně byly hodnocené i dva byty s bezbariérovým přístupem a také možnost bydlení asistenční služby. „Snažila jsem se dispozici domu využít naplno a chtěla jsem vytvořit dvě funkce domu, které dokážou fungovat pod jednou střechou a rodině přinést další příjem navíc,“ říká Júlia Giláňová.


Mezinárodní porota také určila tři odměny:

Odměna č. 1 – Kryštof Foltýn a Norbert Obršál, Vysoké učení technické v Brně, Fakulta architektury

Jde o velmi ambiciózní projekt a jeho hru s prostorem. Autorům se podařilo dovnitř integrovat čtyři byty i navzdory tomu, že vnější konstrukce byla zeštíhlena. Zůstaly použity i vnější části budovy a autoři vytvořili sdílený prostor.

Odměna č. 1 – Kryštof Foltýn a Norbert Obršál Autor: Velux Odměna č. 1 – Kryštof Foltýn a Norbert ObršálAutor: Velux

Odměna č. 2 – Anna Šlapáková, Slovenská technická univerzita v Bratislavě, Fakulta architektury

Řešení tohoto projektu odpovídá specifické situaci. Vyrovnává se s prázdným prostorem a vytváří velmi silnou identitu objektu. Atypické rozměry nabízí atraktivní pohled na dům zepředu.

Odměna č. 2 – Anna Šlapáková Autor: Velux Odměna č. 2 – Anna ŠlapákováAutor: Velux

Odměna č. 3 – Dominika Gáborová, Slovenská technická univerzita v Bratislavě, Fakulta architektury

Charakteristikou tohoto domu je jednoduchá proměna existujícího domu. Je kompaktní a vyhovující z hlediska energetické efektivnosti. Za zmínku stojí přední část domu v kombinaci se dvorem.

Odměna č. 3 – Dominika Gáborová Autor: Velux Odměna č. 3 – Dominika GáborováAutor: Velux