Verner Panton (1926 - 1998) se narodil ve vesničce Gamtofte na ostrově Funen. Jeho otec byl hostinský a hoteliér: nejprve pracoval v hotelech Haarsleve a Morkenborg a posléze v hotelu Kom-igen blízko Odense na ostrově Funen. Verner Panton byl starší ze dvou bratrů, poté co se jeho rodiče rozvedli, zůstal s otcem a v nové rodině získal další tři bratry. Jeho matka odešla z Funenu s mladším bratrem na ostrov Lolland.

Verner Panton chtěl původně být umělcem, ale praktický otec se ostře postavil proti. Jako určitý kompromis se mladý Verner Panton rozhodl stát architektem a šel studovat na Královskou akademii do Kodaně. A jak bylo v té době obvyklé, před studiem pracoval jako řemeslník: vybral si zednickou práci. V roce 1951 dokončil studia architektury a nic nebránilo tomu začít se věnovat této profesi.

Panton design

Na studiích v Kodani se Verner Panton seznámil s Tovou Kempovou, nevlastní dcerou architekta Poula Henningsena. To byl začátek řadu let trvajícího a velmi silného přátelství mezi Pantonem a Henningsenem. Ten také Vernera doporučil do kanceláře slavného architekta Arneho Jacobsena, kam nastoupil na svoji vůbec první odbornou praxi. Zpočátku dostal na starost technické výkresy a později se pustil i do navrhování nábytku a modelování. O této době ve studiu autora slavné židle Mravenec Arneho Jacobsena posléze Verner Panton řekl: „Nikdy jsem se od nikoho nenaučil více než od Arneho. Naučil mne jistotě v řemeslu a vztahu k práci.”

Po této praxi si Verner Panton napůl s architektem Hansem Ove Barfodem koupil autokar VW a v roce 1953 se vydali na cestu po Evropě. Navštívili Německo, Francii, Švýcarsko a Itálii. Po první evropské cestě Panton koupil Barfodovu část autokaru a během dalších dvou let mimo jiné navštívil celou řadu nábytkářských výrobců a navázal spoustu přátelství a profesních kontaktů.

Panton jako mistr světla

Verner Panton byl a je pro další generace designérů a architektů inspirativním zdrojem nápadů a citu pro prostor. Mezi jeho hlavní přednosti patřil smysl pro barvy, tvary, světlo a modelování v prostoru. Ačkoliv největší slávu mu vynesla plastová elegantně tvarovaná židle Panton chair, řečená „pantonka“, vytvořená pro firmu Vitra, jeho hlavní doménou byla svítidla. Firma Vitra vyrábí „pantonku“ od roku 1967 a pravidelně uvádí na trh speciální verze této židle v aktuálních barvách.

Během své profesní kariéry Verner Panton vytvořil řadu svítidel, která dnes patří k ikonám skandinávského designu. Teorií světla a jeho působením na okolí se úspěšně zabýval spoustu let.

Verner Panton vlastními slovy

„Hlavním cílem mé práce je provokovat lidi, aby zapojili svou imaginaci. Spousta lidí žije v šedivé nezajímavé konformitě a představa, že by měli používat barvy, je děsí. Ale za použití světla, barev, textilu a nábytku chci ukázat nové cesty, dodat lidem odvahu užívat fantazii a imaginaci. Pomoci jim najít a vytvořit mnohem zajímavější prostředí, ve kterém žijí a pracují,“ říkal o tom, jak vnímá smysl z poslání své práce. „Více než 35 let jsem měla tu možnost být nablízku dnes světové práci v oblasti designu. Sledovat práci mého muže byla fantastická zkušenost a vidět, jak jsou dnes svítidla VerPan populární, je pro mne obrovským zadostiučiněním. Jeho design je především nadčasový: a na to jsem patřičně hrdá,“ komentovala jeho práci Pantonová.