Trendy a originální, zároveň funkční a pro člověka přínosné. Živé zelené stěny jsou neokoukanou dekorací i cestou, jak do interiéru začlenit živou přírodu. Kromě toho čistí vzduch, snižují okolní hluk, teplotu i stres, zvyšují produktivitu a pocit pohody.

Vertikální zahrady jsou umístěné na kolmé stěně, kde rostliny prosperují i s minimálním množstvím substrátu. Lze je realizovat na jakékoliv stěně, a oživit tak interiér i exteriér. S tímto typem pěstování si hravě poradí každá rostlina. Některé druhy rostou vodorovně, jiné jsou převislé a další rostou nahoru – tím poskytují nové netradiční možnosti ve výzdobě stěn.

Vertikální zahradu je možné upevnit na zeď, i ji umístit do prostoru. Dle toho se při instalaci používají nosné, nebo samonosné konstrukce požadované velikosti a do nich se umísťují moduly osázené rostlinami.

Údržba vertikální zahrady není nijak náročná a je možné ji napojit na automatickou závlahu s časovačem. Kromě toho je možné využít i další technické vymoženosti, jako je wifi či gsm ovládání nebo automatické dávkování hnojiv.

Zdroj: Youtube

Vertikální zahrada má několik výhod oproti klasické zahradě. Zde je seznam hlavních výhod:

Úspora místa: Vertikální zahrada využívá vertikální prostor, což umožňuje pěstovat rostliny i v omezeném prostoru. To je ideální pro malé balkony, terasy nebo interiéry, kde není dostatek prostoru pro tradiční zahradu.

Estetický prvek: Vertikální zahrady mají výtvarně působivý vzhled a mohou sloužit jako dekorativní prvek ve vašem domě nebo zahradě. Mohou vytvářet zajímavé textury a vzory na stěnách nebo plotu.

Zlepšení kvality vzduchu: Rostliny ve vertikální zahradě mohou pomoci zlepšit kvalitu vzduchu tím, že absorbují oxid uhličitý a produkují kyslík. To je zejména užitečné v městských oblastech s omezeným množstvím zeleně.

Snadnější údržba: Vertikální zahrady mohou být snadněji přístupné pro zalévání, hnojení a péči o rostliny. Nemusíte se ohýbat nebo se plazit po zemi, což usnadňuje údržbu a péči o rostliny.

Zvuková izolace: Vertikální zahrady mohou také pomoci snížit hluk a zvukovou rezonanci, zejména pokud jsou umístěny na exteriérových stěnách.

Ochrana proti slunečnímu záření: Vertikální zahrady mohou sloužit jako ochrana proti slunečnímu záření, zejména pokud jsou umístěny na jižních stranách budov. Rostliny mohou snížit tepelný přenos a pomoci udržovat interiér chladnější.

Ideální rostliny a bylinky na vertikální zahradu

Jaké rostliny vysadit do vertikální zahrady? V první řadě záleží na její orientaci. Čím více světla, tím větší výběr rostlin máte. Obecně se bude dařit rostlinám, jakou jsou:

  • rostliny, které rostou na skalách a skalních převisech,
  • stepní trávy (kavyl péřovitý, kostřava ametystová, dochan psárkovitý, ostřice prstnatá),
  • letničky (lobelka, petúnie, muškát, verbena),
  • keře a polokeře (brusinky, motýlí keř, ptačí zob, tavola kalinolistá, zákula japonská),
  • zelenina (hrášek, balkónová rajčata, chilli papričky, ředkvičky, cibulky, rukola, špenát, polníček),
  • ovoce (měsíční jahody),
  • bylinky (bazalka, pažitka, šalvěj, rozmarýn, tymián, zelená petrželka, citrónová tráva),
  • trvalky s mělkým kořenovým systémem.

Na slunné stanoviště se hodí zvonky, nízké druhy levandulí, kakost, hvozdík, trávnička přímořská, zběhovec plazivý, vrbina penízková, nízké druhy pěchavy či miniaturní denivky. Do polostínu využijete heuchery, bohyšky nebo například africké kopřivy. Na stinná místa umístěte barvínek, tlustonitník či kapradiny.

Zdroj: ceskestavby.cz, magazinzahrada