I zcela zdánlivé maličkosti, jako jsou květináče, se podílejí na celkovém vzhledu místnosti, je tedy třeba přemýšlet i nad jejich výběrem. Tak například květináče v kuchyni mohou vypadat jinak než ty v jiných místnostech našeho bytu. V kuchyni by měly být nápadité, veselé, a třeba každý jiný – zejména na jaře kuchyňský interiér dokonale rozsvítí. Nemusíme je kupovat, ale jednoduše si je přetvoříme ze starých.

Terakota s bílouZákladní teplá terakotová barva „obyčejných“ květináčů skvěle vynikne, když ji zkombinujeme s bílou. A to jde velmi snadno; zkuste natřít celý květináč bílým balakrylem či podobnou barvou, občas někde vynechejte pruh a terakotu nechte prosvítat. Nepravidelnost není na škodu, naopak. Podle nasákavosti materiálu květináče případně použijeme ještě podkladovou disperzní barvu a až poté barvu krycí (lesklou nebo matnou).

Kouzla s lepenkouDalším tipem, jak klasický květináč trochu rozzářit, je natřít ho disperzní barvou a po zaschnutí polepit kousky lepicí pásky; vystříháme z ní třeba kroužky, kolečka, ovály nebo stylizované květy tulipánů. Potom přetřeme bílou barvou, necháme zaschnout a všechny motivy odlepíme.

Jinou variantou je přelepit kolem dokola květináč proužky úzké izolepy. Dále postupujeme stejně – celý květináč přetřeme barvou a proužky odlepíme. Na jiný květináč pro změnu nalepíme proužky odshora dolů – když je pak postavíme na kuchyňský parapet vedle sebe, vynikne střídavé horizontální a vertikální zdobení.

Orazítkované květináčeKvětináče můžeme také potisknout razítky. Kompaktnějších obrysů dosáhneme použitím bramborových razítek namočených v husté barvě. K razítkování můžeme použít ale i kousky syntetických mycích houbiček nebo houby mořské – podle stupně jejich hladkosti bude obtisk více či méně strukturovaný. Po zaschnutí pak květináč přetřeme bezbarvým lakem.

Efektní mozaikaKrásný a nápadný „mozaikový“ květináč vyrobíme právě s pomocí bramborového razítka. Vytvoříme vzor cihlové zdi - květináč natřeme bílou barvou, třeba dvěma nátěry. Potom bramborovým razítkem tiskneme v pruzích odshora dolů s malými mezerami obdélníčky v barvě cihly (neboli původní barvě květináče).

Malované květináče mají tu výhodu, že až nás přestanou bavit, můžeme je libovolně obměňovat; prostě je přetřeme jinou barvou. Anebo je z kuchyně přemístíme na terasu či na zahradu do letní kuchyně.

Zkrášlené květináče nemusí ale sloužit jenom ke svému původnímu účelu, můžeme jim určit i jinou úlohu; třeba ke schraňování drobností, které všichni v kuchyni odkládají – mince, jízdenky a podobně. Vždycky jednou týdně květináč vysypeme a obsah přebereme.

Několik květináčů různé velikosti na pracovní ploše může sloužit k ukládání kuchyňského náčiní všeho druhu – vařeček, kvedlaček, naběraček a obraceček.

-ag-Foto: Archiv In