Příznivcům dobrých vín záleží na tom, aby kvalita jejich oblíbeného nápoje zůstala na nejvyšší úrovni. K tomu je potřeba vytvořit optimální podmínky, v nichž se vínu bude dobře dařit bez rizika znehodnocení. Hlavním kritériem je stálá teplota vhodná pro konkrétní druh vína. Důležitou roli hraje také stabilní vlhkost, minimální přístup světla, eliminace otřesů a v případě láhví s korkem také skladování vleže. Pokud nevlastníte vinný sklep, který tyto nároky splňuje, svěřte svá vína domácí vinotéce. Na trhu je dostupná nepřeberná škála modelů, z nichž si můžete vybrat přesně podle svých potřeb, představ a možností.


Kde začít?

Prvním bodem, který potřebujete před nákupem domácí vinotéky zvážit, je počet láhví, které chcete skladovat. Jestliže si dopřejete sklenku vína jen občas, postačí vám menší varianta na 8-18 láhví. Patříte-li mezi velké nadšence, bude se vám hodit model, který jich pojme i několik desítek. V nabídce naleznete také vinotéky s kapacitou nad 100 láhví, které se uplatňují především v profesionálních provozech, uspokojí ale i nároky vášnivých sběratelů.

S počtem uložených vín souvisí také druh. Bílá, červená a šumivá vína mají jiné nároky na teplotu skladování. Preferujete-li pouze jeden typ, postačí vám jednozónová vinotéka. Pro více druhů vín je vhodným řešením dvou či vícezónová vinotéka, která zvládne vychladit jednotlivé vnitřní části na odlišnou teplotu.


Pozor na slunce

Důležitou roli při výběru hraje také umístění v interiéru. V nabídce výrobců najdete volně stojící vinotéky, které můžete postavit do kuchyně, obývacího pokoje či spíže – zkrátka kamkoliv, kde máte volný prostor. Druhou variantou jsou vestavné vinotéky, které zabudujete přímo do kuchyňské linky stejně jako troubu nebo mikrovlnku. V obou případech je ale potřeba vybrat místo, kam nedopadá přímé sluneční záření – jeho působením totiž ve vínu vznikají nežádoucí chemické reakce. Moderní vinotéky jsou už běžně vybaveny kvalitním sklem s ochranou proti UV záření, i přesto se doporučuje neinstalovat je naproti oknům či balkonovým dveřím. Stejně tak není vhodné umístit vestavnou vinotéku vedle varné desky a trouby, v případě volně stojících pak u krbu nebo radiátoru.


Chcete se dozvědět víc?

- jaký je rozdíl mezi vinotékami s chladicím termočlánkem a kompresorem

- jakou mají domácí vinotéky spotřebu energie

- v čem se liší levnější modely od těch dražších

- proč byste měli před nákupem vinotéku vidět na vlastní oči

- které doplňkové funkce by měla vinotéka mít

To vše a mnoho dalších informací a tipů na nejlepší produkty najdete v říjnovém čísle časopisu DŮM & ZAHRADA, které vychází 15. září.