Zařazení podlahových krytin do zátěžových tříd napovídá, jak moc bude podlaha odolná vůči běžnému opotřebení. Tedy pohybu osob. Což se ale týká i dětí dovádějících na odrážedlech, pobíhajících psů či koček, častého přesunu žide s kolečky v pracovně nebo přítomnosti člena rodiny na vozíčku.

Nepleťte si pojmy

Ale pozor, zařazení podlahy do zátěžové třídy neříká nic o její voděodolnosti, „imunitě“ vůči barvám na vlasy nebo poničení předmětem s ostrými hranami. „Například u většiny laminátových podlah neovlivní zátěžová třída poškození vzniklé nadměrnou vlhkostí, například v zimě jde o boty se zbytky sněhu ponechané na podlaze. U minerálních podlah, ale i vinylů, PVC či marmolea mohou způsobit poškození barvy na vlasy. A třeba vinyly nemají rády ostré předměty. Když táhnete těžký předmět po zemi, podlahu poškrábete. A je úplně jedno, do jaké zátěžové třídy patří,“ uvádí specialista Milan Mrkáček ze společnosti Kratochvíl parket profi, který současně působí i jako soudní znalec v oboru podlahových krytin.

Kolik je zátěžových tříd

Odborníci rozlišují tři skupiny. Zátěžová třída začínající číslicí 2 je určená pro byty a rodinné domy. Když začíná číslicí 3, jde o komerční objekty. A pro nejvíce zatěžované průmyslové provozy se používají podlahy splňující parametry zátěžové třídy začínající číslicí 4. Samozřejmě pokud chcete, můžete mít i doma podlahu, která se jinak běžně používá v obchodech nebo ve výrobním podniku.

Minerální krytiny SPC snesou vysokou zátěž. Minerální krytiny SPC snesou vysokou zátěž Autor: Arbiton

Jak se dále liší

V rámci těchto tříd se ještě rozlišují stupně, které vyjadřuje druhá číslice v pořadí. Například krytina se zátěžovou třídou 21 (vhodná například do komory) snese méně než krytina označená třídou 23 (ideální do míst, kde je pohyb osob častý, například jde o obývák, kuchyni či dětský pokoj).

Jednotlivé třídy se navíc prolínají, takže krytina s třídou 23 se fakticky rovná 31, tedy „nejslabší“ z řady pro komerční využití (ta zahrnuje stupně 31, 32, 33 a 34).

Čtěte také

Výhodou drobné mozaiky je možnost vytvářet z různých barev unikátní dekory, realizace keramické mozaiky od Sicis, provedení na zakázku.díky

Čtěte také

Originální mozaiku můžete mít kdekoliv v bytě. I v mozaikách je spousta novinek

Co rozhoduje o zařazení do zátěžové třídy

Důležité jsou hlavně dva parametry, tloušťka vrchní nášlapné vrstvy a způsob pokládky. „Rozdíly nejsou dramatické, u třicet jedničky je definovaná nášlapná vrstva 0,3 mm, tloušťka 0,4 mm už odpovídá třídě 32. A 0,55 mm je adekvátní třídám 33, resp. 42, vyšší zátěžová třída má předepsáno 0,7 mm. Tak to definuje norma, ale někteří výrobci mají nášlapnou vrstvu ještě silnější,“ pokračuje Milan Mrkáček z KPP.

Pro zajímavost: Třeba bio podlaha Wineo Purline 1500 by se teoreticky dala použít i na povrch silnice. Při testování se na ní ani po 25 000 přejezdech s 500kilogramovým nákladem při rychlosti 6 km za hodinu neprojevilo žádné opotřebení.

A jak je to s pokládkou? Podlaha pokládaná plovoucím způsobem nikdy nedosáhne zařazení do třídy začínající číslicí 4. Norma totiž stanoví, že do této skupiny patří výhradně krytiny celoplošně přilepené.

Čtěte také

Bílé a béžové kuchyně představují stálice. Zde se použil Fenix, což je HPL laminát s nanopovrchem.

Čtěte také

Nanopovrchy prodlužují životnost nábytku. Proč jsou tak skvělé?

Pro které materiály zátěžové třídy neplatí

Standardně se uvádí u laminátu, vinylu, marmolea, minerálních podlah či třeba korku. U keramické dlažby je to jinak, zde se řeší oděruvzdornost. A jinak je to také u dřeva, v jehož případě rozhoduje tvrdost použité dřeviny. Hodnotu tvrdosti určuje Brinellova stupnice. Například dub má podle této stupnice koeficient 3,7 stupňů, buk 3,8. Chcete-li ještě tvrdší, volte dřevinu exotického původu, třeba merbau či jatobu s průměrnou hodnotou 7.

Ale asi jako ve všem, i tady najdete výjimky. Odborník například upozorňuje na dubovou dýhu použitou na nosné tvrdé HDF desce, tohle spojení odpovídá 5,8 až 6 stupňům na Brinellově stupnici. Jinak řečeno, takové podlahy jsou reálně tvrdší, než když si vyberete dubovou vrstvenou podlahu o síle 15 mm (tedy bez nosné desky). 

Zdroj: KPP