Podlaha do kuchyně: Nedělejte kompromisy mezi odolností a elegancí

Od podlahy v kuchyni čekáme, že vydrží dlouhá léta, nerozhodí ji vylité nápoje nebo přeteklý hrnec při vaření ani spadlé nádobí, a nad jejím úklidem nestrávíme dlouhé hodiny.

Kvalitní podlaha do kuchyně je zkrátka odolná proti vodě i běžné mechanické námaze a neměla by ani příliš klouzat. Zároveň od ní čekáme, že bude dobře izolovat jak teplo, tak hluk. Měkčí došlap totiž dodá místnosti požadovanou útulnost.

Dříve preferovanou dlažbu v kuchyni nahrazují v poslední době například vinylové podlahy nebo PVC podlahy. Nabízí totiž mnoho dekorů, jsou měkké na došlap, odolávají vodě a nerozhodí je ani drápky domácích mazlíčků.

Pojďme se na jednotlivé typy podlah do kuchyně podívat zblízka.

Vinylová podlaha do kuchyně: Poznejte hlavní výhody a nevýhody

Jakmile začnete pokukovat po nové podlaze, narazíte na dva typy vinylové podlahy. Existuje totiž plovoucí a vinylová podlaha lepená. Do kuchyně se více hodí právě lepený vinyl.

Díky tomu, že pevně drží na podkladu, se výrazně snižuje možnost, že pod něj zateče voda. Což je něco, co v kuchyni rozhodně nechcete řešit.

Vinyl je jako materiál také velmi odolný. Takže rušný kuchyňský provoz hravě zvládne.

Další nespornou výhodou je prakticky neomezený výběr dekorů vinylové podlahy. Dokonale se přizpůsobí stylu, v jakém máte zařízený zbytek domácnosti. Není problém sehnat vinylovou podlahu, co vypadá jako dřevo, dlažba nebo beton.

Další výhodou je snadné čištění vinylové podlahy. Všechny pevné nečistoty stačí zamést nebo vysát. S fleky na podlaze nebo tekutinou si poradí mop. Nepotřebujete ani žádné speciální čisticí přípravky.

Jediné, co vinylové podlaze nesvědčí, jsou agresivní čističe – chlor, abrazivní prostředky nebo vosky.

Výčet nevýhod vinylové podlahy je o poznání kratší. Samozřejmě toho nevydrží tolik, jako například dlažba. Pokud vám nešikovně spadne na podlahu nůž, můžete ji poškodit. Zároveň je kvalitní vinylová podlaha poměrně výrazná investice.

Proto pokud vás lákají podobné vlastnosti, ale rozhodující je nižší cena, možná vás potěší PVC podlahy.

PVC podlaha do kuchyně: V čem vás ohromí

Zapomeňte na socialistické lino. Moderní PVC podlahy vynikají svou vysokou odolností, snadnou pokládkou a jednoduchou údržbou.

Navíc je podobně jako vinyl seženete v mnoha krásných dekorech. Kvalitní PVC podlahu nerozeznáte od dřeva nebo dlažby. Dokonale se přizpůsobí každému stylu.

Podobně jako vinylovou podlahu ji nezaskočí ani drápky domácích mazlíčků a odolá i rušnému provozu domácnosti s malými dětmi. Je odolná vůči vodě a měkká na došlap.

PVC podlaha rozhodně není žádná citlivka. Kromě bytového PVC seženete i zátěžové, které se hodí například i do velmi namáhaných výrobních hal. Pokud do kuchyně hledáte extra odolnou podlahu, pak PVC splní všechny vaše nároky.

Stejně jako vinyl můžete i PVC podlahu bez obav položit i na podlahové vytápění. U PVC podlahy vás pak potěší i příznivější cena ve srovnání s vinylovou podlahou.

Při výběru podlahy do kuchyně zkrátka nešlápnete vedle, ať už zvítězí vinyl, nebo PVC. Obě podlahy vám vydrží při správné pokládce a péči dlouhá léta a odolají všem běžným domácím nástrahám.