Účinek domácích vířivých van na organismus je velmi příznivý, o tom není pochyb, ale stejně jako u všeho jiného je potřeba dobře si vybrat. Pozvali jsme si tedy na kus řeči pana Jaroslava Řehůřka - obchodního ředitele společnosti Kaldewei, abychom se o vířivých vanách dozvěděli trochu víc - to, co je dobré před jejich pořízením vědět.

Mít doma vířivou vanu je bezesporu příjemné. Počáteční investice ale není zrovna malá. V jakém rozmezí se pohybují jejich ceny?

Nejlevnější neznačkové vířivé vany je možné koupit v řetězcích DIY i za cenu 10.000 Kč. Ceny značkových van se podle stupně vybavení pohybují mezi 20 až 100 tis. Kč. Autor: archiv Vířivé vany od nejrenomovanějších výrobců jako Kaldewei, Jacuzzi nebo Villeroy & Boch pak pořídíte od 100.000 do 500.000 Kč (ceny vč. DPH).

Co obsahuje standardně vybavená vířivá vana a čím vším ji lze ještě dovybavit?

Každá standardně vybavená vířivá vana musí obsahovat masážní trysky a ovládání. Masážních trysek je celá řada. Hlavní dělení je na trysky pro vodní masáž a vzduchovou masáž (perlička).

Trysky pro vodní masáž jsou umístěny ve stěnách vany. Jsou obvykle směrově nastavitelné, někdy i regulovatelné. Některé systémy používají rotační, které mají obvykle vyšší účinnost. Zvláštním typem jsou pak mikrotrysky určené pro masáž bederní partie nebo chodidel.

Autor: archiv Trysky pro vzduchovou masáž jsou umístěny ve dně vany. Ovládání bývá u jednodušších systémů mechanické, u složitějších elektrické pomocí dotykové klávesnice nebo dálkového ovládání.

Vířivou vanu lze v závislosti s nabídkou daného výrobce dovybavit např. podhladinovým světlem, ať již jednobarevným nebo spektrálním (pro chromoterapii), dezinfekcí, ozonizací, napouštěním přes přepadovou soupravu, ohřevem vody, madly, protiskluzovou úpravou...

Čím nám - našemu tělu prospěje hydromasáž?

Základní cíle vířivé masáže jsou:

  • stimulace imunitního systému těla
  • hloubkové prohřátí organismu a navození celkového pocitu tepla, zlepšení cirkulace krve
  • zlepšení dodávky kyslíku k orgánům
  • relaxace, navození příjemných pocitů, zrychlení rehabilitace

Jak vířivá masáž funguje?

Autor: archiv U vodní masáže je princip následující: Voda napuštěná ve vaně je nasávána sacím košem, prochází čerpadlem a je vysokým tlakem vstřikována zpět do vany prostřednictvím speciálně umístěných trysek směřujících na cílové partie masáže. Trysky vytvářející proud vody (u některých systémů volitelně i vody a vzduchu) jsou umístěny ve fixních pozicích. Směr jejich proudu je ale obvykle možné manuálně měnit podle potřeb masáže.

Vzduchová masáž (perlička) pak obohacuje vodu ve vaně malými vzduchovými bublinkami. V tomto systému vzduch prochází tryskami umístěnými na dně vany a vytváří příjemný perličkový efekt. Miliony drobných bublinek vzduchu, které stoupají k hladině, působí na povrchovou tkáň těla jako jemná poklepová masáž. Vzduchová masáž má výrazný vliv na činnost lymfatického systému a na krevní tlak. Některé systémy kombinují působení vzduchu s působením vody (tzv. šampaňský efekt), který ještě prohlubuje relaxační účinky.

Autor: archiv Systémy, které mají jak vodní, tak vzduchovou masáž, kombinují oba výše zmíněné účinky.

Co bychom měli při výběru vířivé vany sledovat, na co si dát pozor, abychom byli s vanou spokojeni dlouhá léta?

První otázka, kterou by si měl zájemce položit, je, k čemu chce vířivou vanu používat. A také jak často. Žádnému masážnímu systému totiž nesvědčí, pokud je používán jednou za několik týdnů nebo měsíců.

Podle způsobu použití by si pak měl zvolit systém nebo kombinaci systémů a doplňkovou výbavu. Informovat se, jaké konkrétní funkce daný systém nabízí a v jakém rozsahu je lze regulovat. Je zbytečné investovat do něčeho, co nebudeme nikdy používat. Týká se to i doplňkového vybavení.

U vodního systému je třeba se informovat, zda systém zajišťuje úplný odtok vody nejen z vany, ale i potrubního rozvodu. U perličky je dobré si zjistit, zda systém vhání do vany studený, nebo předehřívaný vzduch. Pokud studený, voda rychleji vychladne.

Autor: archiv Protože se jedná o poměrně nákladnou investici, zejména u špičkově vybavených van, hraje důležitou roli i délka a rozsah záruky (zjistit si předem, na co se záruka vztahuje) a dostupnost záručního a pozáručního servisu včetně náhradních dílů. Některé díly se časem opotřebí a bude je potřeba vyměnit. Zejména je třeba být opatrný u levných neznačkových výrobků, aby nebylo nutné po pár letech vyměnit celou vanu.

Je dobré se podívat i na kvalitu provedení jednotlivých komponentů.

V případě zdravotních potíží je nutné se předem poradit s lékařem, zda je pro nás vířivá masáž vhodná a případně jaká.

Jaké nároky má vířivá vana na tlak vody, ohřev vody…? Chceme-li si ji pořídit, jaké technické parametry by měla v tomto ohledu naše domácnost splňovat?

Funkce vířivé vany není závislá na tlaku vody v potrubí, protože vířivé systémy pracují s vodou napuštěnou ve vaně. Pro funkci každého vířivého systému je tedy nutná Autor: archiv minimální výše vodní hladiny ve vaně. Teplota vody se pohybuje podle cíle masáže od 32 do 40 °C, zdroj teplé vody musí být schopen proto poskytnout dostatečné množství takto teplé vody.

Vířivá vana je elektrický spotřebič. Jeho příkon je závislý na instalovaných systémech a vybavení. Může dosáhnout i 5 kW. Vířivá vana vyžaduje samostatný okruh s jističem.Pod jakým tlakem by měla být voda do vany vháněna, aby byla masáž účinná a zároveň aby voda nezůstávala v trubkách systému a nekazila se zde?

Tlak vody závisí na použitém čerpadle a obvykle je možné ho regulovat. Intenzitu masáže je třeba volit tak, abychom docílili požadovaného účinku a masáž nepůsobila nepříjemně.

To, zda se voda bude v trubkách kazit, nebo ne, nezávisí na intenzitě masáže, ale na konstrukci vany. Systém by měl být konstruován tak, aby z něho po skončení koupele všechna voda vytekla.

Kvalitnější vzduchové systémy mají zabudovánu funkci vysoušení, která se několik minut po vypuštění vany sama sepne a sytém vysuší teplým vzduchem.

Čemu bychom se měli při užívání vířivé vany vyvarovat a jak ji udržovat?

Autor: archiv Je třeba si především uvědomit, že se jedná o terapeutické zařízení. Ve vířivé vaně bychom neměli provádět nic, co přímo nesouvisí s očistou těla, tedy prát a barvit prádlo, vypouštět do ní odpad z pračky nebo myčky, umývat nádobí, boty apod. Trpí tím zejména chromované součásti.

Při vířivé koupeli není možné používat pěnící nebo olejové přísady do koupele. Mohlo by dojít k neodstranitelnému znečistění potrubních rozvodů. Lze používat pouze speciální přísady určené pro vířivé vany (vyrábí např. německá firma Banisan).

Při údržbě je třeba řídit se pokyny výrobce, protože vany jsou vyrobeny z různých materiálů a každý z nich je citlivý na jiné chemikálie. Před použitím jakéhokoliv Autor: archiv čisticího prostředku se ujistit, zda není nevhodný pro materiál, z něhož je vyrobena vana nebo trysky. Aby vana i viditelné části systémů dlouho vydržely, je vhodné umýt a vyčistit vanu ihned po použití.

Systémy pro vodní masáž je třeba pravidelně dezinfikovat. Nejlépe po každém použití, ale minimálně po delší přestávce v používání. Dezinfekce odstraňuje i případné usazeniny, jako jsou např. zbytky mýdla, prachu, kůže apod. Řada výrobců nabízí jako standardní nebo doplňkovou výbavu automatickou čisticí jednotku, která tuto práci udělá za vás. Další z možností, jak pečovat o čistotu systému, je vybavit vanu ozonizační jednotkou, a to buď samostatně, nebo v kombinaci s dezinfekcí.

Děkujeme za rozhovor.

-td-Foto: Kaldewei