Zimní období, ale také například stresy, únava či vyčerpání – to jsou situace, které vyžadují, abychom náš organismus zahřívali, a dodávali mu tak sílu a odolnost. Co se týče stravy, ideální jsou tak polévky, ale třeba i pečená zelenina. Kořenová zelenina má navíc spoustu vitaminů, které nás ochrání před řadou nemocí.

Co patří ke kořenové zelenině?

Mezi kořenovou zeleninu počítáme všechny druhy, u kterých používáme jejich podzemní části, tedy kořeny. Do této skupiny patří mrkev, celer, petržel, řepa, křen, ale i zázvor, což možná leckoho překvapí.

Mrkev vás ochrání

Je vynikající při žaludečních a střevních potížích. Možná jste o tom nevěděli, ale i díky ní máte menší riziko, že dostanete rakovinu tlustého střeva. Je základem téměř všech zeleninových šťáv, které se využívají v oblasti zdraví. Důležitý karoten, který rovněž chrání před nemocemi, je zbarvený žlutě a může se při pití mrkvových šťáv dostat do kůže a zbarvit ji. Nemusíte mít ale strach, není to nebezpečné a žlutá barva za pár dní vymizí. Mrkev dále obsahuje vitaminy D, E, K a hlavně A, lecitin, draslík, jód či hořčík. Látky v ní obsažené zlepšují zrak a zpomalují proces stárnutí.

Petržel nabitá vitaminy

Obsahuje mangan, draslík, vápník a hořčík, čili základní prvky, které by měly být v naší každodenní stravě. Má mnoho vynikajících účinků, pomáhá při trávení, problémech s močovými kameny, při střevní kolice, dokonce i při potížích s menstruací. Uvádí se rovněž, že působí jako afrodiziakum.

Celer je afrodiziakum

Už ve starém Egyptě lidé využívali celer jako pokrm lásky, je to totiž silné afrodiziakum. Obsahuje velké množství vitaminů A, B, E a K, ale i dostatek minerálních látek, jako například sodík, draslík, železo, chrom nebo hořčík. Pokud vám doma došla sůl, použijte při vaření celer. Ze všech potravin totiž obsahuje nejvíce soli, takže jím můžete sůl hladce nahradit při přípravě pokrmů. Éterické oleje obsažené v celeru chrání organismus před bakteriemi a plísněmi, dokonce dezinfikují zažívací ústrojí.

Červená řepa nejen pro krásu

Má omlazující účinky, prospívá vlasům i pokožce, zpevňuje tkáň, kosti i cévy. Je vynikající jako podpůrný prostředek při léčbě nádorových onemocněních a ještě lepší při jejich předcházení, protože zamezuje bujení rakovinových buněk. Má vysoký obsah draslíku, obsahuje také kyselinu listovou potřebnou zejména v těhotenství a je v ní i dostatek křemíku. Červená řepa tak posiluje imunitu, snižuje cholesterol a také zahání únavu.

Zázvor pomáhá proti nachlazení

Zázvor je zdrojem vitaminů (A, B1, B2, B6, C, E), stejně jako draslíku, hořčíku, sodíku, fosforu, vápníku a železa. Jeho chuť je příjemná a má typickou vůni. Účinnou látkou je gingerol, který stojí za pikantní chutí zázvoru. Asi všichni znáte zázvorový čaj, který už svou vůní dodává tělu sílu. Navíc v období zimy je nezpochybnitelným pomocníkem proti virovým i bakteriálním onemocněním a posiluje imunitu organismu.

Jak správně uchovat kořenovou zeleninu

Pokud jste zvyklí strčit kořenovou zeleninu jednoduše do lednice, pak zadržte. Nejlepším způsobem je uchování zeleniny v písku. Vydrží déle a zachová si všechny prospěšné vitaminy. Nať ořízněte zhruba jeden centimetr nad kořenem. Jinak by totiž větší zbytky natě mohly začít hnít a zničit všechnu zeleninu. Pak si připravte dřevěnou bedýnku, kterou do poloviny naplňte pískem. Zapíchněte kořenovou zeleninu a nasypte další vrstvu písku, kterou jemně nahrňte kolem zeleniny.

Písek ale nesmí překrývat horní část kořene s natí, aby zelenina nezplesnivěla. Bedýnky pak uložte nejlépe do sklepa, kde je vlhko a teplota i v zimě překračuje bod mrazu jen o 4-6 stupňů Celsia. Zeleninu ale stejně pravidelně kontrolujte, aby nehnila. Dobré je i čas od času písek navlhčit, prodlužuje se tak životnost kořenové zeleniny.

Víte, že…

• Kupujte pouze zeleninu, která není otlučená či nahnilá.

• Zeleninu připravujte raději v páře, výjimkou je vydatná polévka. Dušená zelenina si zase uchová více vitaminů i výraznější chuť.

• Při přípravě používejte raději ocelový nebo keramický nůž. Případná rez na noži totiž ničí vitaminy.

• Kořenová zelenina uvolní více zdraví prospěšných živin, pokud je tepelně zpracovaná než syrová.

• Kvalitní tuk přidaný do jídla pomůže při vstřebávání rozpustných vitaminů, jako je například betakaroten z mrkve.