Přítomnost vlákniny je v jídelníčku důležitá bez ohledu na to, zda chcete hubnout, nebo se jen zdravě stravovat. Vláknina také pomáhá snižovat hladinu cholesterolu, snižuje riziko srdečních onemocnění, některých druhů rakoviny a cukrovky. Doporučená denní dávka pro zdravého dospělého člověka je přibližně 20 až 35 gramů.

Při nadměrném příjmu vlákniny ale může dojít k plynatosti a hrozí také riziko snížení vstřebávání některých minerálních látek ze stravy. Drtivá většina lidí má ale vlákniny nedostatek. A v jakém ovoci a zelenině se vlákniny nachází nejvíce?

Sušené ovoce

Sušené fíky, meruňky a švestky se oprávněně doporučují při zácpě a snižování hladiny cholesterolu. Třicet gramů sušených meruněk nebo stejné množství fíků vám dodá přibližně 2,5 gramu vlákniny, šest kusů sušených švestek obsahuje až 8 gramů vlákniny.

Hrušky a jablka

Jako většina ovoce s poživatelnou slupkou jsou hrušky a jablka nejvýživnější a nejbohatší na vlákninu, když se konzumují neoloupané. Jedna středně velká neoloupaná hruška či jablko obsahuje asi 3,5 gramu vlákniny.

Maliny

Lahodné maliny patří mezi výživové bomby, které jsou nejen nadopované vlákninou, ale také zdraví prospěšnými antioxidanty a organickými kyselinami. Maliny snižují hladinu cholesterolu v krvi a pomáhají při hubnutí. Z poloviny šálku malin získáte asi 4,5 gramu vlákniny.

Zdroj: Youtube

Brokolice

Tato košťálová zelenina obsahuje velké množství vlákniny, z jednoho šálku vařené brokolice získáte přibližně 5 gramů. Brokolice vyžaduje šetrnou kuchyňskou úpravu, vařením totiž ztrácí většinu svých zdraví prospěšných vlastností.

Avokádo

I krémová dužina avokáda je skvělým zdrojem vlákniny - dvě lžíce avokáda mají asi 2 gramy vlákniny a celé ovoce asi 8 gramů. Avokádo v sobě skrývá také zdravé tuky, které pomáhají snižovat cholesterol a riziko srdečních onemocnění.

Mrkev

Mrkev má vysoký obsah vitaminu K, vitaminu B6, hořčíku a betakarotenu (antioxidant, který se v těle promění na vitamin A). 100 g mrkve obsahuje 2,8 g vlákniny, 1 šálek asi 3,8 g.

Řepa

Řepa obsahuje celou řadu důležitých živin jako kyselinu listovou, železo, měď, mangan a draslík. Řepa je také nabitá anorganickými dusičnany, které mají různé výhody související s regulací krevního tlaku a tepu. 100 g řepy obsahuje 2,8 g vlákniny, 1 šálek asi 3,8 g.

Mnoho lidí si myslí, že pokud zvýší množství zeleniny a ovoce, nemusí už vlákninu nijak řešit. Ale není tomu tak, zelenina a ovoce jako zdroj vlákniny většinou nestačí. Proto je důležité myslet na vlákninu, která se ve velkém množství nachází i v jiných potravinách, jako jsou celozrnné obiloviny (těstoviny, rýže natural, celozrnný kuskus). Nezapomeňte zařazovat i další přílohy bohaté na vlákninu, jako je například pohanka, bulgur nebo quinoa.

Zdroj: novinky.cz, idnes.cz, vitalia.cz