Stručný souhrn z článku:

  • Vlnatka krvavá, bílá voskovitá hmyzí škůdce, napadá jabloně a vytváří na nich chomáčky připomínající vatu.
  • Tento hmyz, schovaný pod bílým povlakem, způsobuje na jabloních deformace, žloutnutí listů a výskyt plísní, a živí se mízou rostlin.
  • K boji s vlnatkami lze využít přirozené predátory, mechanickou likvidaci nebo insekticidy jako Mospilan či NeemAzal, doporučuje se také preventivní zimní postřik.

Tento souhrn byl vytvořen pomocí AI a je kontrolován redakcí.

Pokud na svých jabloních objevíte útvary podobné chomáčkům vaty, pravděpodobně je napadla vlnatka krvavá. Tato bílá voskovitá vlákna kolem sebe tvoří jako ochranu před predátory.

Vlnatka samotná je velká asi 2 cm, má černošedou, hnědou nebo žlutohnědou barvu. Vlnatky vypadají jako mušky, které mají dlouhé a bílé chlupy. Několik centimetrů dlouhá vosková vlákna produkují jejich voskové žlázy zejména v létě.

Podívejte se, jaké potvůrky se možná skrývají ve vaší zahradě:

Zdroj: Youtube

Napadení vlnatkou krvavou poznáte podle těchto příznaků:

  • Je to drobný hmyz, který je skrytý pod bílým povlakem připomínajícím vatu.
  • Hrudkovité a často nepravidelné zduřeniny na kůře a nádorky.
  • Bílé výpotky a svlečky.
  • Lepkavá hmota na nadzemních částech rostlin.
  • Černá plíseň rozrůstající se na medovici.

A proč vlnatka krvavá? Protože při jejím rozmáčknutí narazíte na hnědo-červenou kaši, která vypadá jako zaschlá krev.

Vlnatky krvavé jsou přizpůsobivé. Adaptují se postupně na chladnější klimatické podmínky. Jejich původním hostitelem jsou jilmy. Ty už však ke svému přežití nepotřebuje. Kromě jabloní napadá také kdoulovec, skalník či hlohyně.

Co vlnatka krvavá způsobuje?

Vlnatky krvavé se živí mízou. Milují mladé dřevnaté výhonky a poškozená místa na stromech – například řezné rány. Vlnatky napadají všechny části rostlin včetně kořenů. A právě pod zemí při silnější invazi páchají největší škody.

Po napadení se na jabloních vytvoří nehezké hálky. Po jejich rozštěpení do nich mohou vniknout různé choroby. Přebytečné cukry vypouštějí vlnatky v podobě sladké medovice. Ta je potravou pro mravence a tvoří vhodné prostředí pro výskyt plísní.

Vlnatky způsobí na jabloních různé deformace a žloutnutí listů, odumírání větví a vznik nádorů na větvích a kořenech.

Jak se zbavit vlnatek krvavých

Použijte přirozené predátory

Největším nepřítelem vlnatek je cizopasná vosička chalcidka. Ta klade vajíčka do těl mšic. Bohužel se tvoří v dostatečném množství až koncem léta. A právě v této době jsou vlnatky na stromech přemnožené.

Mezi další predátory patří larvy slunéček, zlatooček, pestřenek. Dále i škvoři. S vlnatkami zatočí i sýkorky, které vlnatkami živí svá mláďata.

Mechanická likvidace

Silně napadené větve uřízněte a spalte. Někdy můžete mšice spláchnout silným proudem vody. Ta je však nezabije, spousta vlnatek se dostane zpět na strom.

Když dojde na nejhorší, použijte postřik

Nejspolehlivější metodou odstranění vlnatek je použití insekticidu. Protože jsou schopné přežít i na kořenech, je nutné použít systémově účinný insekticid, který se dostane až ke kořenům.

Mezi vhodné postřiky patří Mospilan, který je velmi účinný, navíc i jeho použití je jednoduché. Stačí jej smíchat s vodou a aplikovat na napadený strom. Účinný je také NeemAzal na bázi nimbového oleje.

Pokud se ve vaší zahradě vyskytly vlnatky, aplikujte zimní postřik jako prevenci i v případech, kdy jste se vlnatek zbavili.

Zdroj: canr.msu.edu, which.co.uk, thespruce.com