Ochrana před horkem a úspora energie

Tyto stínicí systémy, montované z vnější strany oken, chrání interiér až 8krát účinněji než běžně používané vnitřní rolety. Absorbují totiž sluneční paprsky již před zasklením a vyzařují teplo směrem ven. To v praxi znamená pokles teploty uvnitř místnosti až o 10 °C, díky čemuž můžeme omezit nebo úplně odstavit drahou a energeticky náročnou klimatizaci. Zároveň také rozvinutá markýza chrání interiér před ztrátami tepla během chladných zimních měsíců a zlepšuje tepelný koeficient okna až o 16 %. Tímto způsobem lze během zimních měsíců snížit náklady na vytápění.

Přísun přirozeného světla a soukromí

Na rozdíl od vnějších rolet propouští markýza dostačující množství přirozeného světla a zároveň chrání oči před škodlivými účinky jeho odrazů (především při sledování televize či při práci u počítače). Brání pohledům zvědavých kolemjdoucích a přitom umožňuje nerušeně sledovat okolí zevnitř domu.

Ochrana proti UV záření i hmyzu

Markýza omezuje pronikání UV záření do interiéru, a pomáhá tak chránit předměty a materiály uvnitř místnosti před škodlivým UV zářením, které způsobuje jejich stárnutí a vyblednutí.

Elektrické markýzy (VMZ/VMU ve verzích Z-Wave / Solar / WiFi / Electro) a markýza VMZ Zip zatažené na fasádním okně plní kromě ochrany proti horku i funkci sítě proti hmyzu. Umožňují tak větrání místnosti a zároveň chrání před dotěrným hmyzem.

Markýza v podomítkové verzi

Pro fasádní okna nabízí FAKRO kromě standardních verzí také markýzy v podomítkové verzi (VMU). Jsou určeny především pro novostavby a jejich použití by mělo být zohledněno již v etapě projektování stavby. Umožňují schovat většinu konstrukčních prvků pod fasádu budovy, čímž poskytují velmi estetické řešení, které neovlivňuje vizuální stránku objektu, a ani po srolování materiálu nenarušují vnější vzhled budovy.