Objevili jste na krčcích pórku larvy bílé barvy? Po vytažení pórku z půdy zjišťujete, že krček i nadzemní část pórku jsou v příšerném stavu, a proto jej nemůžete v kuchyni vůbec použít? Pak jde s velkou pravděpodobností o larvy vrtalky pórové. Jediná obrana proti ní je kvalitní prevence.

Vrtalka zničí cibuli i pórek

Podívejte se na výrobu domácího postřiku proti plísním:

Zdroj: Youtube

Moucha vrtalky pórové (Phytomyza gymnostoma) nenapadá jen pórek, ale také ozimou cibuli. Dále pak raně vzešlou cibuli a česnek na jaře, poté všechny odrůdy pórku, nakonec cibuli, která vzejde z letního výsevu. Tenhle malý škůdce škodí v průběhu celého roku. Je to šedočerná moucha o velikosti 3 až 4 mm, přesto vám může zničit celou úrodu.

Vrtalka pórová si pochutná na:

  • cibuli,
  • česneku,
  • pórku,
  • tulipánech,
  • narcisech,
  • pažitce pobřežní (oblíbená hostitelská rostlina).

Škodit vám budou rovnou dvě generace

Vrtalky přezimují ve stadiu kukly. A to na zbytcích napadených rostlin a v půdě. První generace se vylíhne a vyletí v průběhu dubna či počátkem května. Až mouchy dospějí a nakladou vajíčka, druhá generace se bude rozvíjet koncem srpna a v průběhu září. Nutno podotknout, že druhá generace je početnější.

Co vrtalka udělá?

Oplodněné samičky zasouvají vajíčka do stonku cibuloviny na rozhraní bílé a zelené části. Vpichy jsou viditelné, vypadají jako malé korálky. Larvy sežerou rostlinu směrem dolů a dorůstají do délky 5 až 8 mm. Kuklí se na konci miny nebo v půdě, kde přežijí jako kukla. V každé rostlině naleznete několik desítek larev a kukel, odpor je zbytečný. Rostliny napadené vrtalkou nejsou poživatelné.

Jak bránit zahradu proti vrtalkám?

MECHANICKÝ ZPŮSOB:

Kolem pórku a česneku s cibulí můžete zkusit vysázet heřmánek, spolehlivější však bude překrytí výsadby bílou netkanou textilií. Pokud zeleninu zasadíte do záhonu, kde nejsou v půdě vrtalky z předchozí sezony, nebudou se k ní mít přes textilii jak dostat. A to znamená, že nenakladou vajíčka.

Textilii nechte na záhonu od jara do června. Zalévat i hnojit můžete i přes ni, k zelenině propustí vodu i světlo.

Na okrajích záhonu textilii utěsněte. Překryjte ji zeminou. Nad záhonem ponechte dostatečnou rezervu, aby textilie neomezovala růst rostlin.

CHEMICKÝ ZPŮSOB:

Vyzkoušet můžete i chemické postřiky, jejich použití je však nákladnější. Porost ošetřujte při letu jarní generace v dubnu a květnu, dále při letu podzimní generace v srpnu a září. Dospělce můžete odstranit postřikem na larvy s obsahem pyrethrinu či pomocí lapacích destiček. U postřiků si dejte pozor, jsou škodlivé i pro člověka. Postřik vždy aplikujte podle návodu. Obvykle 5 až 6krát po 3 až 5 dnech.

Pro dospělce je postřik smrtelný, larvy jsou odolnější a kuklám neublíží. I proto postřik opakujte, během pár dní projde vrtalka kompletním vývojem, takže ji musíte zastihnout ve vhodné chvíli.

Zdroj: pestik.cz, zahrada-centrum.cz