Úplně původně se jedná o křesťanský zvyk. Dle bible byl právě těmito kočičkami vítán Kristus, když přicházel do Jeruzaléma. Proto se kočičky později na Květnou neděli světily v kostele. Vysvěcené kočičky si hospodář pověsil u sebe ve stavení a měl je tam až do dalšího roku.

Jak přesně slavili Velikonoce naši předkové? Podívejte se:

Co kočičky vlastně znamenají?

Kočičky mají dle legend magickou moc. Když je zapíchnete na okraj pole, pomohou, aby plodilo a úrodu nezničily kroupy. Zasunout je můžete i za okap nebo okno a tím chráníte váš dům před živelními katastrofami, jako je požár nebo bouřka.

Čtěte také

Motýlí zahrada

Čtěte také

Které květiny přilákají motýly? Stačí si vybrat

Dříve se kočičky přidávaly dokonce do krmení kravám. A to proto, aby byly zdravé a měly hodně mléka. Kočičky se pokládaly i na hrob již zemřelým, aby jim donesly klid.

A nejmagičtější legenda? Vrbový proutek vás může dovést k pokladu. Stačí mu naslouchat, následovat ho a po nějakém čase se před vámi otevře země s pokladem.

Jak se používají kočičky dnes

Už málokdo těmto pranostikám věří. Nicméně kočičky si domů nosíme pořád. Můžete si je zavázat a dát do vázy místo květin nebo ovázat stuhou a ozdobit s nimi okno a dveře. Výborně se hodí i jako dekorace na stůl.

Zdroj: ireceptar.cz