I přesto, že se počet místností v bytech a domech postupně zvyšuje, více než polovina dětí sdílí dle zjištění vědců pokoj se svým sourozencem. Sdílení prostoru má totiž podle expertů řadu výhod, a to obzvláště u podobně starých dětí. Sourozenci jsou si bližší a učí se toleranci, kompromisu i řešení konfliktů. Jednodušeji si půjčují hračky a vymýšlí společné aktivity. Malé nebo úzkostlivé děti navíc za přítomnosti blízké osoby snáze usínají. Naopak problémy mohou nastat v případě, když do jednoho pokoje vměstnáte děti s výrazným věkovým rozdílem nebo odlišným denním rytmem. I to je však při dodržení několika základních pravidel možné.

Raději tlumené odstíny

Zařizujete pokoj pro chlapce a dívku a nevíte, jak skloubit jejich představy? Nesnažte se kombinovat princezny a dinosaury a vsaďte raději na jednoduchost. Pokoj vymalujte neutrálními zemitými odstíny, na kterých se sourozenci shodnou. Každému dítěti však dejte šanci, aby svůj kout proměnilo dle svých představ. Vhodné jsou například samolepky s dětskými motivy nebo barevné lampičky.

Pokoj rozdělte do zón

Správná židle

Židle by měla mít co nejvíce nastavitelných mechanismů, vhodná je otočná, na kolečkách, se středovou podnoží a pěti rameny, zaručující stabilitu. Nezbytná je výšková nastavitelnost. Nohy by se měly při práci dotýkat podlahy celou plochou chodidla a mezi stehnem a lýtkem svírat úhel 90 stupňů. Opěrka zad by měla končit pod dolním úhlem lopatky a svým anatomickým tvarem podporovat bederní páteř, sedák by měl být pro dobré podsazení pánve čalouněný.

Každé dítě potřebuje prostor na spaní, práci i zábavu. Ani při větším počtu dětí v místnosti by se tak nemělo stát, že jedno z nich spí na pohovce nebo nemá kde napsat úkoly. Jednotlivé zóny v pokoji od sebe však musí být vždy odděleny. Centrem relaxační zóny jsou postele s kvalitní matrací, vyhněte se naopak rušivým elementům v podobě křiklavých barev nebo výrazných doplňků.

Herní zónu co nejvíce přizpůsobujte věku i zájmům dětí. Barev ani doplňků se zde bát nemusíte. Tuto část pokoje může tvořit dětský koberec, kde si vyhrají malé děti, ale i sedací vak, ve kterém si ti starší můžou číst nebo poslouchat muziku. Nikdy pak nezapomeňte na dostatek úložných prostor, kam děti hračky schovají, a snáze tak udrží v pokoji pořádek.

Středobodem studijní zóny je pak kvalitní psací stůl se židlí. Vzhledem k odlišným studijním návykům by mělo mít každé dítě vlastní stůl. Oba stoly ideálně umístěte k oknu, ať mají děti při učení dostatek přirozeného světla.

Palandy s úložným prostorem šetří prostor nadvakrát

Správný stůl

Mezi 6. a 14. rokem dítě povyroste v průměru o 60 cm, ideálním řešením jsou stoly s regulovatelnou výškou a také s možností nastavení sklonu do požadovaného úhlu, které podporuje správné držení těla, a navíc ho dítě může používat delší dobu, neboť většinou je lze nastavovat v rozmezí přibližně 50 až 75 cm.

Jedním z efektivních způsobů, jak ušetřit v dětském pokoji místo a zároveň dopřát oběma dětem kvalitní spánek, jsou palandy. Z hlediska bezpečnosti jsou vhodné pro děti starší šesti let. „Dítě na horním patře palandy by mělo mít možnost si pohodlně sednout, postel by tak nad sebou měla mít ideálně metr volného prostoru. Palandy jsou tak vhodné spíše do místností s vyššími stropy,“ radí Petra Triščíková z e-shopu MT nábytek, který nabízí palandy i klasické dětské postele. Další variantou je pořídit palandu, kde se postele překrývají pouze částečně, například ve tvaru písmene L. Postele pak nemusí být tak vysoko nad sebou. Existují i vysouvací palandy, případně palandy se spoustou úložného prostoru, které pak šetří místo dvojnásobně.

Soukromí zajistíte i bez stavebních úprav

Obzvláště když jsou v pokoji různě staré děti nebo více než dva sourozenci, je velmi důležité zajistit pro každé dítě kousek soukromého osobního prostoru. „Soukromí v dětském pokoji zajistí například paravan nebo závěs, který opticky oddělí místnost. Stavební úpravy tak nejsou nezbytně nutné. Myslete však na to, aby každé dítě mělo ve své části pokoje dost světla,“ říká Petra Triščíková. U velmi malých dětí můžete soukromí vyřešit také pořízením domácího stanu s jejich oblíbeným motivem nebo dětského domečku.

Tip navíc: Pokojíček pro dvojčata

Dvojčata spojuje již od narození velmi silné pouto. Společné sdílení pokojíčku tak pro ně může být obzvláště v dětství velmi prospěšné. Stejný věk je při zařizování pokoje také výhodou. To, že se děti narodily, zároveň ale ještě nutně neznamená, že budou mít stejné zájmy i vkus. Velké kusy nábytku tak můžete nakoupit v totožných variantách, doplňky a další vybavení ale uzpůsobte potřebám každého z dvojčat. V případě, že je jedno z vašich dětí klidnější a druhé chvíli neposedí, pořiďte variabilní doplňky v podobě sedacích pytlů a velkých kostek, které se jednoduše promění v pevnost, ale i místo pro odpočinek.