Elektrické páječky jsou oblíbeným nástrojem pro pájení v dílnách, autoservisech a domácnostech. Tyto páječky fungují na principu elektrického ohřevu a nabízejí větší stabilitu teploty než plynové páječky, což je důležité pro přesné a jemné práce. Elektrické páječky jsou k dispozici v různých provedeních, například jako trafopáječky s tvarem pistole nebo jako mikropájky s tenkým hrotem pro detailní a přesné spoje.

Potřebné nástroje a potřeby pro základní pájení:

Zdroj: Youtube

Pájecí stanice

Elektrické pájecí stanice jsou vhodné pro uživatele, kteří hodně pájejí. Jedná se o páječku s transformátorem, který umožňuje regulovat teplotu pájecího hrotu a má indikátor této teploty. Stanice má obvykle také praktický stojan s místem pro čištění pájecího hrotu. Některé pájecí stanice jsou vybaveny nádobou na vyměnitelné hroty a kleštěmi na přidržování pájeného dílu.

Odporové páječky: jakou si koupit?

Elektrické dílenské nebo též klempířské páječky se lidově (a nesprávně) označují jako pájky. Skládají se z podlouhlého hrotu a topného zařízení ukrytého v dřevěném nebo plastovém pouzdře. Ty nejlevnější se zahřívají poměrně dlouho - několik minut. Mají výkon 30 až 70 wattů. Jejich teplotu není možné regulovat. Nejdražší odporové pájky se zahřejí na 280 °C během několika sekund. Mohou mít také regulaci teploty. Při výběru takové páječky věnujte pozornost tomu, zda lze vyměnit její hrot. Ne všechny tuto možnost mají. Pro vlastní pohodlí při práci se poohlédněte po páječce s co nejpružnějším kabelem. Kabel s tuhou izolací má tendenci nekontrolovaně pohybovat nástrojem, což může skončit popáleninami nebo jinou škodou.

Transformátorové páječky

Elektrické transformátorové páječky obvykle vypadají jako malé pistole. Jejich hroty mají jiný tvar než hroty odporových páječek. Jsou menší a lépe se hodí pro přesnou práci. Jsou také vyměnitelné. Na rozdíl od levných odporových páječek nám transformátorové páječky dávají možnost nastavit teplotu hrotu. Rozsah regulace se u jednotlivých modelů liší. U těch lepších se pohybuje od 70 °C do 500 °C. Takové transformátorové páječky se zahřívají okamžitě - během několika sekund. Mají příkon 100 W a více. V prodeji jsou také malé dobíjecí páječky, které jsou užitečné pro práci mimo domov, například v autě.

Příslušenství k páječkám

Levné, jednoduché, ale velmi užitečné pomůcky jsou stojánky na páječky, které umožňují bezpečně odložit páječku během přestávky v pájení. Praktické jsou i vytahovače cínu - jedná se o jednoduché nástroje, které fungují trochu jako injekční stříkačka. Během pájení odsávají roztavenou cínovou pájku. Další pomůckou je odpájecí knot pro elektroniku. Jedná se o pájedlem nasycený měděný knot pro profesionální odstraňování pájených spojů elektronických součástek. Poslední pomůckou jsou elektrické odpájecí kleště. Jejich hroty se zahřívají na stejnou teplotu jako hrot páječky. Přikládají se na součástku, která se má odpájet, roztaví pájku a součástku oddělí.

Zdroj: nytimes.com, twi-global.com