Minule jsme se podívali na to, co správný soustruh má mít z hlediska techniky. Jak se rozděluje, co se od něj očekává. Dnes se zkusíme na ně podívat podrobně a dát dohromady několik příkladů.

Nový, nebo starý?

Pro staré stroje mluví kromě ceny také to, že byly vyrobeny v době, kdy ještě neexistovala kategorie hobby, tudíž byly určené pro výrobu a podle toho náležitě dimenzované. Zejména u prvorepublikových výrobků, které se prodávají téměř za cenu šrotu, je fascinující jejich konstrukční jednoduchost, promyšlenost a zachovalá funkčnost. Jen po letech těžké práce jsou často ve vysokém stadiu opotřebení, snaha dát je dohromady a sehnat na ně pasující příslušenství se může stát noční můrou, která spolehlivě zkazí jakoukoliv zábavu. Nehledě na to, že řada z nich používá ještě palcový systém měr, jehož osvojení je pro běžného Středoevropana sice možné, ale chvíli to trvá. Na druhou stranu rozměry a robustnost starých soustruhů dovolují to, co současné malé poskytnout nedokážou – při stejné velikosti často nabízejí mnohem větší točný průměr, bez problému zvládají i hrubší práci s ocelí, úběr třísky a výkonnost je vyšší. Pokud má být první soustruh starý, je nejlepší vzít si k ruce někoho zkušeného, kdo ví, na co se při výběru zaměřit.

U nových strojů je výhodou záruka, široká nabídka standardizovaného a normovaného příslušenství a elektronické doplňky, takže v případě rozbití některé zásadní součásti lze bez problému sehnat náhradu. Často zmiňovanou nevýhodou v kategorii mini či hobby je ovšem nutnost stroj doladit: čínská masová produkce (evropská v této kategorii už dávno neexistuje) není zrovna proslulá přesností výroby, takže se nějaký čas stráví seřizováním a odstraňováním zbytečných nedostatků. Na obyčejnou práci okolo domu a zahrady v rozmezí obvyklých „zemědělských“ vůlí a tolerancí však bohatě stačí i verze bez dodatečných úprav přímo z obchodu.

Příslušenství pro soustružení

Dutinové struhy českého výrobce Adama Floriana jsou asi nejlepší, jaké v současné době trh nabízí pro výrobu misek, nádob, ale i pro další techniky. Florian, známý v dřevosoustružnických kruzích pod přezdívkou Gurt, je uznávaným mistrem oboru a kvůli nedostatku vhodného nářadí začal před časem s vlastní výrobou. Cena od 520 Kč.
www.gurtool.cz

-

-

-

-

-

-

Bez setinového číselníkového indikátoru neboli úchylkoměru či hodinek se při soustružení kovu nedá obejít. Mezi základní měřicí příslušenství patří také posuvné měřítko.
www.kovonastroje.cz


Dvoukotoučová bruska Patriot SB0250 je osazena dvěma kotouči o průměru 150 mm, práci ulehčí a zpřesní integrované světlo, jež nasvítí pracovní plochu, a lupa vsazená do jedné z krytek. Cena 1 899 Kč.
www.mountfield.cz

Online škola

Internet je bezednou studnicí informací. Na české scéně doporučujeme zejména studium následujících internetových stránek. Na www.tumlikovo.cz najdete různé tipy a návody z praxe a také bohatou knihovnu. Diskusní fórum na stránkách forum.strojirenstvi.cz slouží debatám nejrůznějších profesionálů, ale i amatérských obráběčů. Základní informace o soustružení dřeva obsahují stránky soustruzeni.grafikajinak.cz nebo www.domaci-soustruzeni.cz. Na Facebooku je pak velmi aktivní skupina Soustružíme dřevo sdružující většinu příznivců tohoto řemesla v Česku i na Slovensku.

Příklady strojů na ocel, plasty, barevné kovy i dřevo

Soustruh Proma SM-300E je jedním z mnoha klonů celosvětově úspěšného modelu Sieg C3. Ten je podobnou modelářskou legendou jako náš TOS MN80. Točná délka 300 mm je standard, zajímavý je maximální průměr obrobku 180 mm a průchod vřetenem 20 mm pro tyčový materiál a především nabídka příslušenství. Cena od 19 990 Kč.
www.promacz.cz


Soustruh na dřevo Einhell TC-WW 1000/1 a jemu podobné patří do začátečnické kategorie. Maximální točná délka 1 m a točný průměr 28 cm umožňují sice obrábět i větší výrobky, ale vzhledem ke konstrukci stroje se doporučuje určitá opatrnost při práci. Na seznámení se s řemeslem stačí. Cena 3 899 Kč.
www.obi.cz


Soustruh Record Power DML250 umožňuje pomocí prodloužení lože dostat se až na točnou délku jednoho metru. Kompaktní litinová konstrukce dovoluje i náročnější práce. Díky přípojce na 230 V je ideální pro menší domácí dílnu. Standardní normované upnutí vřetene M33 x 3,5 mm nabízí využití nejrůznějšího příslušenství, jako jsou lícní desky, různé druhy univerzálních hlav, sklíčidel atd. Cena 7 734 Kč.
www.recordpower.cz


Bernardo Hobby 300 VD má standardní točné rozměry, nabízí však digitální odměřování příčného a podélného posuvu a také rychloupínací nožovou hlavu se čtyřmi výměnnými kazetovými držáky umožňujícími přesné ustavení špičky nože do osy obrábění. Cena 29 243 Kč. www.boukal.cz

Infobox


Tento článek jste mohli nalézt v časopisu Dům&Zahrada 2/22