První sympatie asi získají přístroje designově krásné a levné, to ale nestačí. Velmi důležitá je kvalita – především silný motor a odolné materiály, z nichž je odšťavňovač vyroben, dále výtěžnost, tedy množství získané šťávy, a nízká hlučnost – té by však nemělo být dosaženo nižším počtem otáček. V neposlední řadě si musíme všímat i obsluhy a způsobu údržby – obojí by mělo být co nejjednodušší, jestliže půjde o složitý proces, nebudeme přístroj používat.

Typy odšťavňovačů

Odšťavňovače 2 Autor: Dana D. Daňková Autor: Dana D. Daňková

Odstředivkové odšťavňovače – surovinu nastrouhají a pak odšťavní přes sítko pomocí odstředivé síly. Jde o nejčastěji nabízené odšťavňovače s poměrně vysokou výtěžností, lze v nich zpracovat většinu ovoce i zeleninu s výjimkou zelených listů a obilnin.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Tlakové a rozmělňovací odšťavňovače

Odšťavňovače 4 Autor: Dana D. Daňková Autor: Dana D. Daňková

Pracují s nižšími otáčkami než odstředivkové, ovoce či zeleninu nejprve rozmělní a šťávu poté protlačí přes sítko. Podle způsobu zpracování suroviny se dělí na homogenizéry (vyrábí i ovocná pyré, pomazánky či domácí zmrzlinu) a šnekové přístroje – ty mohou být s jednou nebo dvěma hřídelemi (vyrábí šťávu pomocí šneku nebo dvou ozubených válečků, šťáva obsahuje více minerálů i vitaminů, nemusí však být tak čirá, lze je využít i pro výrobu těstovin).

Ovocné a vinařské lisy

Zpracovávají velké množství ovoce – v domácnosti se uplatní spíše jednorázově při dozrávání ovoce. Výhodou je velmi čistá šťáva, nevýhodou vyšší pracnost. Jeho součástí by měl být drtič.

Citrusovač

Odšťavňovače 1 Autor: Dana D. Daňková Autor: Dana D. Daňková

Speciální přístroje na extrakci citrusové šťávy mohou být manuální nebo elektrické, princip je však vždy stejný – na poloviny rozkrojené plody se vkládají na kužel a tlakem společně s rotací je z nich vymačkávána šťáva. Ruční bývají plastové, keramické či skleněné, případně si lze vybrat i některý z designových obvykle nerezových kousků. Elektrické mají rotační kužel a mohou být s ručním nebo pákovým přítlakem.

Foto: Absolut-elektro.cz, www.atranet.cz, www.petruzalek.cz