Lidé často mají, pokud jde o sýry (a samozřejmě nejen tady), velmi zaběhnuté stereotypy. Ty se pak těžko mění. Pokud si někdo zvykne kupovat pořád totéž, pořád totéž také jíst, je už potom většinou líný dívat se po nových věcech, a to zejména, když nakupuje jen tak z nutnosti, ne jako gurmán, ne pro zábavu. Hodně lidí prostě kupuje třeba roky stále stejné dva tři sýry, a tak nikdy nepozná jiné druhy. Stálý kolotoč smetanového sýra, který se dá dobře namazat, hermelínu a třeba romadúru jim nedovoluje ochutnat ty další. Přitom se mají střídat – čerstvé, tvrdé, s plísní, mozzarela…

Autor: archiv Podívejme se na to, jak se liší sýry podle toho, jak vypadají. To nás možná příště zláká v obchodě nějaký ten nám neznámý sýr zblízka prozkoumat. Jak tedy sýry mohou vypadat a jak se liší na první pohled?

Sýry zrající pod mazemS tímto označením se setkáváme u českých sýrů třeba u krkonošského nebo pivního sýru. Patří sem také výborný livarot. Tato skupina se vyznačuje takzvanou měkkou sýřeninou (sýr je uvnitř pod kůrou pružný, až téměř roztékající se), výraznou vůní a silnou kůrou.

Čerstvé sýrySýry najdeme v kelímku nebo zatavené ve fólii. Na pohled vypadají jako tvaroh, jsou nezrající, homogenní a bez kůry. Skládají se z tzv. čerstvé sýřeniny. Sem patří tvaroh a všechny čerstvé sýry.

Sýry s plísní na povrchuSýry balené ve fólii, uložené v papírové nebo dřevěné krabičce. U nás hodně oblíbené, které jsou zastoupené zejména sýrem hermelínem. Patří sem camembert a brie. Smetanový, dobře mazatelný sýr uvnitř, na povrchu jemný sněhobílý samet – ušlechtilá plíseň.

Sýry s plísní uvnitř hmotyVelká sýrová kola balená v celofánu. Uvnitř sýřeninou prorůstá ušlechtilá plíseň penicilium roqueforti. Podle jejího názvu už je zřejmé, že sem patří roquefort; potom niva nebo gorgonzola.

Velmi tvrdé sýry (nahřívaná sýřenina) Autor: archiv Bývají vakuově balené, prodávají se většinou výseče, jsou to totiž sýry o největší hmotnosti. Jejich hmota se dlouho míchá a nahřívá. Potom zraje několik let – zástupcem této skupiny je například slavný sýr parmigiano.

Sýry tavenéVýhradně balené v celofánu, skládané většinou do papírových krabiček. Takřka se nedají krájet, zato výborně mazat. Vyrábějí se tak, že se několik sýrů roztaví se solemi a máslem – a tavený sýr je na světě.

Další typy sýrů: Samostatnou skupinu tvoří například kozí sýry, dále sýry syrovátkové (například ricotta) a také mozzarela.

-ag-Foto: Archiv In