Tato kuchyně rozhodně zaujme svým netuctovým, originálním vzhledem. Přístup designéra k řešení je stejně nekonvenční jako prostor samotný. Návrh dokonale využívá charakteristiky místa, respektuje architektonické kvality historického objektu a současně na jejím půdorysu staví plně funkční moderní kuchyni.

Nerezová sestava

Nerezový blok tvořený volně stojící širokou lednicí, rozměrným sporákem a odpovídající digestoří nelze přehlédnout. Ačkoliv je vestavěný do výklenku, rozhodně není nenápadný - naopak: je jakýmsi středobodem architektonického řešení interiéru. Zásluhu na tom má především hedvábný lesk broušeného nerezového povrchu celé sestavy. Neobvyklého efektu dosáhl designer atypickým krytem na digestoř, který opticky spojil lednici, sporák a horní část výklenku do jednoho působivého celku. Velké hodiny s tradičně řešeným ciferníkem jsou už jen dokonalou třešinkou na dortu.

Velkorysý ostrůvek

Ostrůvek dvojnásobné hloubky nabízí uprostřed kuchyně opravdu velkolepou plochu, ze které je vše potřebné na dosah ruky. Je naprosto univerzální: poskytuje plochu pro práci, odkladní plochu, místo pro příležitostnou konzumaci a není vyloučeno, že mimo záběr je jeho součástí také mycí dřez. Moderní čistý výraz mu dodává kompozitní materiál desky v působivé nadstandardní tloušťce. Naopak příjemně tradiční až konzervativní vzhled získal s masivním dřevem dvířek. Objemnou hmotu ostrůvku výrazně opticky odlehčuje pískované sklo výplní.

Skleněné police

Protože kuchyně není nijak zvlášť prostorná, poradil si designér s problematikou ukládání nádobí originálním způsobem: využil atypických velkých oken historického objektu (pravděpodobně původní továrny), která sahají od stěny ke stěně, od podlahy ke stropu a zalévají tak nevelkou místnost přemírou denního světla. Mohl si tedy dovolit zabudovat před ně atypický systém regálů se skleněnými policemi na nejčastěji používané sklo a nádobí. Nosná kovová konstrukce je velice subtilní, díky čemuž působí elegantně a křehce.

Prostorová rezerva

Poměrně velký prostor v centru místnosti zabral ostrůvek, u kterého se doslova žije a odehrává se tu většina všech zásadních činností při přípravě jídla. Kompletně celý stavební výklenek obsadil sporák s digestoří a volně stojící lednicí, zajímavě propojené jednotným materiálem. Úložné prostory v materiálové kombinaci sklo + kov vložené do oken působí spíše jako křehká dekorace, ač jsou velmi funkční a praktické. Přesto designér v kuchyni nalezl ještě odkladní plochu, na které mohou být trvale postavené kuchyňské roboty a spotřebiče, aniž by překážely při práci.

Doplňky?

Doplňky v této malé, originální a chytře řešené kuchyni nejsou potřeba. Jejich roli převzaly užitkové předměty, které do kuchyně neodmyslitelně patří: servírovací a jídelní nádobí, pánve na čistě bílém pozadí keramického obkladu, drobné kovové pomůcky zavěšené na boku lednice nebo kulatý podnos s láhvemi vína. Jasné, přehledné a funkční rozdělení kuchyně do jednotlivých materiálově odlišených zón pro ně vytváří to nejlepší a současně velmi přirozené pozadí. V tomto kontextu vypadá dekorativně i ledabyle pohozená utěrka nebo „pracovní nepořádek“.

Skromné dekorace

Opravdových dekorací je tu jen poskrovnu - vlastně jsou jen dvě. První z nich jsou hodiny, které korunují nerezovou sestavu spotřebičů ve výklenku. Tvoří symbolický střed celé kuchyně a vnášejí do vaření řád a rytmus. Druhou dekorací je nahodile a lehce nedbale poskládaná koláž obrázků, pohlednic a vzkazů připevněná magnety ke dveřím lednice. Barevné nádobí na skleněných policích ozařované denním světlem působí jako půvabná křehká dekorace, ač to možná nebyl původní záměr. Kuchyni by každopádně slušela živá květina, která se možná ukrývá mimo záběr objektivu…[

www.haroldova.cz