Každé malování začíná volbou barvy s vhodnými vlastnostmi. Při výběru barvy by vás měla zajímat odolnost proti oděru, vodoodpudivost a protiplísňové vlastnosti. Pozornost věnujte také stupni lesku - čím je barva lesklejší, tím více odráží světlo a zvýrazňuje případné nerovnosti povrchu. Pokud si tedy nejste jisti svými malířskými dovednostmi nebo se obáváte, že stěna nebo strop nejsou dokonale hladké, zvolte matné barvy.

Jak začít s malováním stěn?

Ani ta nejkvalitnější barva nezaručí uspokojivý výsledek, pokud ji nanesete na nesprávně připravený povrch. Jednotlivé kroky, které budete muset provést, závisí mimo jiné na stavu stěn a stropů i na barvě, kterou jsou pokryty. Začneme tedy kontrolou přilnavosti starého nátěru.

Jak správně vymalovat stěny a stropy:

Zdroj: Youtube

Test omyvatelnosti

Přilnavost starých nátěrů lze kontrolovat dvěma způsoby. Prvním způsobem je tzv. omyvatelný test, kde na malé ploše zkontrolujte, jak stěna reaguje na otření vlhkým hadrem. Pokud po několika otřeních zůstanou na hadru stopy nátěru, znamená to, že původní nátěr musíte zcela odstranit.

Test malířskou páskou

Druhým testem je zkouška malířskou páskou. Nalepte na stěnu malířskou lepicí pásku a poté ji energicky odtrhněte. Pokud na pásce zůstanou částečky barvy nebo omítky, je třeba před dalšími pracemi odstranit celou vrstvu. Jinak by se nátěr mohl během malování odlupovat nebo během schnutí odpadávat spolu s novou barvou.

Lze natírat špinavé stěny?

Ušpiněné stěny nenatírejte, ale podklad vždy očistěte od usazenin a mastných skvrn (ty se mohou vyskytnout zejména v kuchyni). Dobrým způsobem čištění stěn je omytí stěny vodou s přídavkem malířského mýdla. Tato směs si se špínou skvěle poradí.

Oprava dutin na staré zdi

Je pravděpodobné, že se na každé stěně po několikaletém používání objeví vrypy a prohlubně. I to se dá lehce vyřešit: všechny dutiny a nerovnosti vyplňte spárovací hmotou a povrch vyhlaďte. Po zaschnutí opravená místa zkontrolujte a vybruste do hladka.

Je potřeba penetrace?

Pokud jste odstranili staré vrstvy nátěrů nebo pokud jste při opravě poškození obnažili podklad, je třeba celý povrch nebo jeho část sjednotit penetračním nátěrem. Tím povrch stěny stabilizujete, vyrovnáte její savost a zvýšíte přilnavost nové vrstvy barvy.

Výběr malířského nářadí

Abyste při malování dosáhli co nejlepších výsledků, nesmíte zapomenout použít také správné a kvalitní nářadí pro danou práci. Délka štětin válečku by měla být přizpůsobena povrchu. Pro hladké povrchy a minerální omítky se doporučuje rouno o délce 10 mm nebo více. Cihlové, betonové a štukové zdi se nejlépe natírají válečkem se štětinami většími než 20 mm.

Co potřebujete vědět?

Než začnete malovat, ujistěte se, že váleček nebo štětec, který budete používat, neztratil štětiny nebo rouno a je očištěný od prachu, nečistot a případných zbytků barvy. Před malováním je dobré váleček namočit do vody a důkladně ho osušit. Tím se vyrovná jeho nasákavost. Štětcem přetřete čistý smirkový papír. Tím odstraníte případné uvolněné štětiny, které by zůstaly na stěně.

Jak vymalovat strop?

Strop se natírá jako první. Malovat začněte od rohu u okna. Pokud v místnosti není okno, začněte u jiného zdroje světla. Malým štětcem natřete okraj mezi stropem a stěnou a poté malým válečkem vyhlaďte případné šmouhy. Na zbývající plochu použijte široký váleček umístěný na teleskopické násadě. První vrstvu barvy nanášejte v rovnoběžných liniích od nejlépe osvětleného okraje stropu k nejtmavšímu. Předejdete tak nevzhledným šmouhám, které by ještě byly zvýrazněny osvětlením.

Jak vymalovat stěny?

Nejprve malým štětcem natřete okraje a místa, která jsou válečkem těžko přístupná. Při nanášení barvy na velké plochy začněte u stěny s oknem nebo jiným zdrojem světla. Malujte střídavě se překrývající šikmé pruhy ve tvaru písmene V a poté váleček jemně opřete o stěnu, aniž byste na něj tlačili, a pohybujte jím svisle po malované ploše shora dolů. Snažte se malovat co nejdelšími tahy válečku. Nechte stěnu zaschnout. Stejnou technikou nanášejte další vrstvy barvy. Ihned po natření odstraňte ochrannou pásku.

Zdroj: architecturaldigest.com, wellandgood.com, improovy.com