K malování jsou potřeba štětce a válečky, které se vyrábějí v různých variantách, takže je třeba vědět, které se používají na co. Pro vodou ředitelné barvy, které se používají hlavně na stěny a stropy, jsou vhodné štětce z umělých štětin. Ploché a úzké štětce poslouží na různé detaily.

Štětec a váleček

Pro základní nátěr je vhodný široký štětec z přírodních štětin. Široké válečky (12-30 cm) jsou nejvhodnější pro malování velkých ploch, úzké válečky (5-10 cm) pro výklenky a detaily. Běžné akrylové barvy se nejlépe natírají polyakrylovým, mikrovláknovým nebo vlněným rounem, latexové barvy polyamidovým rounem.

Jak vybrat malířský váleček - (chyby, kterých se vyvarovat):

Zdroj: Youtube

Rozhoduje délka vlasu

Válečky s krátkým vlasem (6-8 mm) jsou vhodné pro velmi hladké povrchy, jako je sádrokarton nebo sádrovláknité desky. Cemento-vápenné omítky by měly být natírány válečkem s vlasem 8-22 mm. Obecně platí, že pro hrubé stěny dokončené strukturovanou omítkou nebo strukturovaným nátěrem je zapotřebí delší vlas.

Vanička správné šířky

Pokud se chystáte malovat válečkem, potřebujete také vaničku, která má správnou šířku pro velikost válečku (nesmí být příliš úzká).

Stříkací pistole

K malování můžete použít také stříkací pistoli. Jen se musíte ujistit, že barva pro ni není příliš hustá. Naštěstí se spolu s pistolemi prodávají plastové testery, které umožňují posoudit viskozitu kapaliny.

Násada, žebřík a plošina

Místnost standardní výšky budete moci vymalovat bez použití žebříku. Stačí štětec nebo váleček zaseknout do nastavitelné nebo teleskopické násady. Jiná situace nastane, když je strop mimo dosah. Pak musíte použít malířský žebřík, nejlépe s plošinou, na kterou můžete umístit vaničku naplněnou porcí barvy. Pohodlnější by však bylo malé skládací lešení, které si můžete pronajmout na několik hodin nebo na několik dní.

Zdroj: mymodernmet.com, sherwin-williams.com, wikihow.com