Strach lidí z nedostatku plynu, růst cen elektřiny a zvýšení dotací až na 180 tisíc korun jsou hlavní dva důvody stoupající poptávky po tepelných čerpadlech. „Dlouhodobý trend prodejů tepelných čerpadel meziročně neustále narůstá, v posledních letech se růst pohyboval mezi 5 až 8 procenty. Letos však výrazně překonává roky minulé, aktuálně činí v meziročním srovnání 50 procent,“ uvádí Ondřej Popelka, vedoucí technického oddělení ToP společnosti Enbra, která se zabývá prodejem a servisem otopné techniky.
Tuto zvýšenou poptávku jen stěží stíhají výrobci, prodejci i instalační firmy saturovat. A bude hůř. Kotle na tuhá paliva 1. a 2. emisní třídy bude možné vyměňovat až do 1. září 2024. Dvouletý odklad zákazu provozu těchto zařízení zdůvodnila ministryně životního prostředí Anna Hubáčková snahou o ulehčení domácnostem zatíženým inflací, růstem cen energií či úvahami o odklonu plynu. Podle odborníků je však kromě toho nutné zmínit i další důvody. „Samozřejmě kvůli vývoji cen komodit lze nyní jen těžko vybírat zdroj tepla na příští roky. Zároveň ale nesmí být opomenuta skutečnost, že vyměnit kotle v původním termínu bylo absolutně nereálné. Důvodem je mimo jiné i jejich aktuální nedostupnost, v některých případech se na dodání čeká i rok,“ řekl Roman Švantner, produktový manažer společnosti Enbra, která se zabývá prodejem otopné techniky.
Čtěte také
Čtěte také
Dá se strop z pohledového betonu lakovat?
Podle něj však odklad termínu neznamená, že by se aktuálně stále velké množství nevyhovujících kotlů do září 2024 opravdu stihlo vyměnit. A zatímco ministerstvo životního prostředí zmiňuje, že se problém týká více než 150 tisíc domácností, podle Švantnera je jich okolo čtvrt milionu. Odložení termínu znamená pouze posunutí problému o 2 roky.
Lidé nemají peníze
Proč lidé váhají s výměnou kotlů za nové, ekologické? Především je to nejistota. Spousta z nich váhala, zda nepořídit plynový kondenzační kotel. Ovšem tato možnost s válkou na Ukrajině v rámci dotací padla.
Samy dotace pak vykazují velkou známku nejistoty pro majitele kotlů. Nikdo totiž nezaručí, že peníze z dotačních titulů investor získá zpátky. Investice jako taková musí být splacena dopředu a peníze z dotací přicházejí i s několikaměsíčním zpožděním zpětně. Na počáteční investici tak spousta lidi nemá, nebo se nechce zadlužit. Investice 200 000 korun do rekonstrukce kotelny je pro mnoho lidí zcela nereálná.